Bakan Koca'dan çok önemli açıklamalar

Bakan Koca'dan çok önemli açıklamalar
banner206
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca , "Dünyada giderek artan ama Türkiye'de stabilleşen bir tabloyu çok net görüyoruz." diyerek salgınla mücadelede Türkiye'de her gün daha iyiye gidildiğini söyledi. Koca ayrıca salgında hayatını kaybedenlerin yüzde 8'i 60 yaşından küçük ve başka hastalığı bulunmayan kişiler olduğunu açıklayarak tedbirin elden bırakılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Mücadelemizde her yeni gün daha iyiyiz, daha ilerideyiz. Veriler bize, salgının kontrolümüz altında olduğunu gösteriyor. Tedbirleri uygularsak ölüm oranları düşüyor, tedbirleri uygularsak yeni hasta sayımız azalıyor. Kesin olan budur.

"YOĞUN BAKIM ODALARI PANDEMİDEN ÖNCEKİ KADAR BİLE DOLU DEĞİL"Halen yüzde 30 dolulukla bu hizmeti sürdürüyoruz. Bu, tedavide ne kadar başarılı bir sonuç elde ettiğimizi göstermesi için son derece önemli. Pandemiye rağmen şu anda bile gerek servis, gerek yoğun bakım odalarımız pandemiden önceki kadar bile dolu değil.
Türkiye'de vakaların, pnömoni yani zatürre olma oranı her geçen gün azaldı.

"AVRUPA İLE KIYASLANDIĞINDA FARK GÖRÜLECEKTİR"

Türkiye'de her üç yataktan biri doludur. Avrupa'da bütün yatakların dolu olduğu düşünüldüğünde aradaki fark görülecektir. Türkiye, yüzde 2,3 ile en düşük ölüm oranına sahip ülkelerden. Bu, hastalığa etkili bir tedavi uyguladığımızı kanıtlamaktadır.

"ENTÜBE HASTA SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR"

Dünyada giderek artan ama Türkiye'de stabilleşen bir tabloyu çok net görüyoruz.
Erken tanı ve etkili tedavi yöntemi sayesinde yoğun bakım ve entübe hasta sayımız her geçen gün düşüyor. Kurallara uymamız ve bilinçli hareket etmemiz ölçüsünde normalleşme takvimi gecikmeyecektir.

"NORMALLEŞME İÇİN TEDBİRLERİ SIKI UYGULAMALIYIZ"

Bayram ve sonrasında kademeli olarak normalleşme sürecine geçebilmemiz, ilan edilen tedbirleri sıkı uygulamamıza bağlıdır. Entübe edilenler yüzde 58'den yüzde 10'a kadar düştü. Bu, tedavide ne kadar başarılı sonuç elde ettiğimizin çok çarpıcı bir örneği.

'RAMAZAN' AÇIKLAMASI

Ramazanı tedbirleri gevşetmenin bahanesi olarak görmemeliyiz. Kalabalık iftarları,sosyal ortamları,ramazan sohbetlerini gelecek yıla erteleyelim.

"VEFAT EDENLERİN YÜZDE 8'İ 60 YAŞINDAN KÜÇÜK"

Halen dünyada entübe edilen vakaların yüzde 50 oranında kaybedildiğini özellikle söylemek istiyorum. Bu salgında kimse 'bana bir şey olmaz' deme gücüne sahip değildir. Hayatını kaybedenlerin yüzde 8'i 60 yaşından küçük ve başka hastalığı bulunmayan kişilerdir. Koronavirüs bu sağlıklı bünyeleri de yenmiştir. Dolayısıyla tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277