Baydemir'e jet yanıt...

.

Baydemir'e jet yanıt...
banner206
Canlı yayında katıldığı CNN Türk'teki Tarafısz Bölge programında, Kobani'de öldürülen terör örgütü IŞİD'in bir üyesinin üzerinden çıkan AFAD kimlik kartı bulduklarını iddia eden HDP'li Osman Baydemir'e daha program bitmeden AFAD'dan ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü cevap geldi
 CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge programında Suriye'deki son gelişmeler konuşuldu. Programın konukları arasında bulunan Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Kobani'de öldürülen bir IŞİD'linin üzerinde çıkan bir kimlik kartını göstererek, "Elimde tutmuş olduğum kimlik kartı Akçakale'de AFAD'ın tesislerinde barınan ve kimlik kartı alan bir caninin, Kobani'deki katliama katılmış bir caninin üzerinden çıkan kimlik kartıdır" dedi. Osman Baydemir'in iddiasına AFAD'dan jet açıklama geldi. 
Osman Baydemir'in iddialarına ilgili olarak ise AFAD ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü Tarafsız Bölge'ye bir açıklama gönderdi.

Osman Baydemir öldürülen IŞİD'linin kimlik kartını gösterdi

Açıklamada şöyle denildi:

"Söz konusu kişi 18.09.2012 16.08.2013 tarihleri arasında Akçakale'de bir çadırkentte kalmış. Bu şahıs kampta kalırken şüpheli hal ve tavırlarından dolayı kamp yönetimi tarafından provokatör olarak tanımlanmış ve emniyet birimlerine gerekli bilgiler iletilmiştir. Şahıs gönüllü olarak kamptan ayrılmış ve yurt dışına kaçak olarak geçmş ve 2013'ten bu yana da ülkemize gelmemiştir. Kobani'ye o bölgeden geri dönen kişi sayısı 70206. Türkiye'de 2 milyona yakın Suriyeli misafir var. Ülkelerine dönmek istemeleri durumunda geri dönme hakkına sahiptirler. Üzerine AFAD kimliği bulunması bir dönem kamplarda kaldığı dışında herhangi bir anlama gelmez. Kaldı ki, söz konusu şahıs Suriye'ye gümrük kapılarını kullanarak geçmemiş, kaçak olarak geçmiştir."

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142