Berkin Elvan Urfa’da anıldı

 Berkin Elvan Urfa’da anıldı
banner206

UĞUR BUDAK 
Gezi eylemleri sırasında başından yaralanarak komaya giren ve dün hayatını kaybeden Berkin Elvan, Şanlıurfa’da basın açıklaması ve 5 dakikalık oturma eylemi ile anıldı.

Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle yaralanan ve 268 gündür bitkisel hayatta yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan, dün sabah hayatını kaybetmişti. Yurdun birçok ilinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da Elvan’ın ölümünü protesto etmek isteyen vatandaşlar, Ahmet Bahçivan İş Merkezi’nde toplandı. Eylemde, ‘Gezi çocukları mücadelemizde yaşıyor’ ve ‘Berkin Elvan ölümsüzdür” yazılı pankartlar açıldı. Ayrıca bir vatandaşın da, eylem boyunca ‘ekmek’ taşıması dikkat çekti.

Burada açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Eş Başkanı Asuman Yaman, yaptığı açıklamada, Uğur’lara, Ceylan’lara, Ali İsmail Korkmaz’lara, Berkin Elvan’ların eklenmeye devam ettiğini belirterek, “Türkiye yakın geçmişinin savaş suçluları, infaz çeteleri teker teker serbest bırakılır iken demokratik siyaset yürüten Kürt siyasetçiler halen tutukludurlar” dedi.

Batı illerinde partilerine yönelik yapılan saldırılara da değinen Yaman, “Bu ve benzeri alçak saldırıların partimizi, üye ve yöneticilerimizi yıldıramayacağını ve hiçbirimizi mücadelemizden döndüremeyeceğini belirtiyor, tüm kamuoyunu duyarlılığa, kamu görevlilerini, merkezi yönetimi ve hükümeti bu konuda görev ve sorumluluklarını almaya davet ediyoruz” diye ifade etti.

 

Keklik; Katillerin peşini bırakmayacağız

Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Keklik de, yaptığı açıklamada, Gezi Direnişinin sembol isimlerinden Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurlarken, katillerinin peşini asla bırakmayacaklarına söz verdi.

Gezi direnişi sırasında Başbakan’ın “desten yazmakla” övdüğü polislerin attığı gaz bombası ile yaralanan Berkin Elvan’ın, 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybettiğini anımsatan Keklik, açıklamasında şunları kaydetti;

“Berkin Elvan’ı, faşizme karşı milyonların ayağa kalktığı, Gezi Direnişinde kaybettiğimiz Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ethem Sarısülük’ün, Medeni Yıldırım’ın ve Ahmet Atakan’ın yanına uğurluyoruz.

 Tedavisi boyunca Türkiye halklarının üzerine titrediği, insani duygularını yitirmemiş herkesin, her ailenin umutla iyi haberlerini beklediği Berkin Elvan’ın ölüm haberi tüm ülkeyi derin bir üzüntüye boğmuş, ölümü ülke çapında büyük bir öfkeye yol açmıştır. Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen kitlesel protestolar, boykotlar ve eylemler ile vicdan sahibi olan bütün halklar Berkin’e sahip çıkmış, katillerinin ve arkasındaki güçlerin peşini bırakmayacaklarını ilan etmişlerdir.”

 

“Başbakan toplumu birbirine düşman ediyor”

Keklik, Gezi sürecinden itibaren Başbakan’ın, giderek sertleşen üslubu üzerinden toplumu her fırsatta germeye, kamplaştırmaya ve birbirine düşman etmeye çalıştığını iddia ederek, “Yıllardır ısrarla sürdürülen halkları birbirine karşı “kin ve düşmanlık duyguları üzerinden” tahrik ederek bölme girişimleri, son günlerde ülkenin dört bir yanında faşist saldırıları, parti binalarının taşlanmasını ve linç girişimlerini beraberinde getirmiştir. 

Gezi direnişi sürecinde gençlerimiz henüz 20’li yaşlarda toprağa düşerken, henüz 15 yaşında olan Berkin Elvan, 15 Haziran 2013 tarihinde Başbakan’ın “kahraman” polisinin attığı bir gaz bombası ile yaralanmıştır. Berkin tam 269 gün, umutla ve inatla yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermiş, ancak gencecik bedeni bu mücadeleyi daha fazla sürdürememiştir. 

Berkin Elvan’ın katili, sadece ona hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında “talimatı ben verdim”, “kahraman polisimiz destan yazdı” sözleriyle zulme direnen halklara karşı bütün nefretini kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen, halk düşmanlarına, faşist çetelere ve tetikçilere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur.

Eğitim Sen olarak, 15 yaşındaki oğullarını ekmek almaya gönderirken atılan gaz bombası ile yaralanıp 269 gün sonra cansız bedenini teslim alan Elvan ailesinin acısını paylaşıyoruz. Berkin kardeşimizin katilleri başta olmak üzere, talimat verdiğini kabul eden Başbakan dâhil, bütün sorumlular halka hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağımıza söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklaması, 5 dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142