Bir dönem kapandı!

Bir dönem kapandı!
banner206
 TBMM'de ele alınan torba kanun tasarısı ile üst düzeydeki kamu personeli açısından önemli bir düzenleme getirilildi.
Vali, Emniyet Müdürü, Müsteşar, Genel Müdür gibi üst düzey bürokratlar, görevden alındıktan sonra mahkeme kararı ile yeniden aynı göreve geri dönemeyecek.

Düzenleme bürokrasideki 8 bin 461 kişiyi kapsıyor. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen tasarının bu maddesinde önergeyle değişiklik yapıldı. Gazeteport'un ulaştığı yeni düzenlemeye göre, görevden alınan bürokrat hakkında mahkeme "Geri dönüş" kararı verirse, idare bunu 2 yıl içinde uygulayacak ve bürokratı eski görevine değil, derecesine uygun başka bir göreve atayacak. Mevcut yasalar uyarınca bu süre halen 60 gün olarak düzenleniyor ve mahkemeden karar alan bürokrat için eski görevine iade edilme zorunluluğu bulunuyor.

BAKAN YARDIMCILARI DA VAR

Tasarıdaki maddenin son haline göre, Valiler, Büyükelçiler, Emniyet müdürleri, Kaymakamlar, Bakan yardımcıları, Müsteşar ve Genel müdürler ile yardımcıları gibi üst düzey yöneticiler ile, daire başkanı ve üstü görevlerde bulunanlar, görevlerinden alındıkları taktirde haklarında verilecek "Geri dönüşe" ilişkin mahkeme kararları, derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle, 2 yıl içinde yerine getirilecek.

Kamu görevlileri hakkındaki atama, görevden alma, göreve son verme, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarını gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında da, ceza soruşturması yapılamayacak. Disiplin hükümleri ise saklı kalacak. (Gazeteport)
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277