Bu Toplantı Erken Seçimin Habercisimi

İktidarın sadece seçim olacağı zaman muhtarları hatırladığını belirten CHP’li Mahmut Tanal, “Erdoğan muhtarları 10 aydır Cumhurbaşkanlığı’nda toplamıyor. 51. Muhtarlar Toplantısı, erken seçimin habercisi olur” dedi.

Bu Toplantı Erken Seçimin Habercisimi
banner206
banner279

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, muhtarların demokrasinin asli unsurları, yerel yönetimlerin temel taşı olduğunu söyledi. CHP’nin her zaman muhtarların yanında durduğunu belirten Tanal, muhtarların en büyük talebinin muhtarlık makamının kurumsal bir yapıya kavuşturulması olduğunu ifade etti.

"SEÇİMDEN ÖNCE SABIKA KAYDINA BAKILMALI"

Seçimlerde muhtarlık için de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği gibi aday adaylığı sürecinin işletilmesi gerektiğini kaydeden Tanal, “Mevcut uygulamada, bir muhtar adayının seçilme şartları, ‘Okur yazar olmak, bulunduğu yerde en az altı aydır ikamet ediyor olmak ve bir suçtan mahkum olmamak’ şeklinde sıralanıyor. Fakat gerekli belgeleri seçim kuruluna teslim etme konusunda bir süre sınırı belirlenmediği için seçim sabahı bile pusula bastırıp muhtar adayı olabiliyorsunuz. Seçim bittikten sonra ise kargaşa yaşanıyor. İtiraz ve şikayet üzerine muhtar seçilen kişinin seçilme yeterliliğine sahip olmadığı ortaya çıkıyor. Trajikomik örneklere çok rastlıyoruz. Örneğin bir ilimizde, rakibi, muhtar seçilen kişiye ‘Hırsızlıktan sabıkası var’ diyerek itiraz ediyor. Gerçekten muhtar seçilen kişi sabıkalı çıkıyor ve muhtarlığı düşüyor. Muhtarlık mührü de itirazı yapan kişiye veriliyor. Bu sefer de itiraz sonucu rakibinden mührü alan kişi, ‘Elektrik kaçakçılığından sabıkalı’ denilerek şikayet ediliyor. Onun da sabıka kaydı çıkınca mührü elinden alınıyor. Köylü mağdur oluyor. Halbuki seçimden önce seçim kuruluna adli sicil belgesinin sunulması gerekiyor” dedi.

"ERDOĞAN MUHTARLARI UNUTTU"

Muhtarların sadece seçimler yaklaşınca hatırlanmaktan yakındığını aktaran Tanal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleneksel hale getirdiği muhtarlar toplantısına ara verdiğini, muhtarların 10 aydır Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlanmadığını belirterek, “Sayın Erdoğan, fırsat buldukça muhtarları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde topluyordu. ‘Muhtarları üzen beni üzer’ diyordu. Ancak muhtarlar unutuldu! En son yerel seçimlerden önce, 27 Aralık 2019 tarihinde 49. Muhtarlar Toplantısı yapıldı. O tarihte bu yana muhtarlar Külliye yüzü görmez oldu” şeklinde konuştu.

"51. MUHTARLAR TOPLANTISI ERKEN SEÇİMİN HABERCİSİ OLUR"

Erdoğan’ın 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesi ‘50. Muhtarlar Toplantısı’ adı altında Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul’un 39 ilçesinin muhtarlarıyla bir araya geldiğini hatırlatan Tanal, “Sayın Cumhurbaşkanı, ’50. muhtarlar buluşması’ dedi ama bunun 23 Haziran seçimlerine yönelik bir toplantı olduğu ortadaydı. Muhtarların sadece seçim önceleri, kampanya süreçlerinde hatırlanmasını yanlış buluyorum. İzlenen politikaya bakarak şunu söyleyebiliriz; Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 51. Muhtarlar Toplantısı’nın gerçekleşmesi, erken seçimin habercisi olur. Çünkü muhtarlar seçim olacağı zaman akıllarına geliyor” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak Yeniçağ:

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2019, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142