Bu uyarılara kulak veriniz!

.

Bu uyarılara kulak veriniz!
banner206

AKSA Şanlıurfa Doğal Gaz Dağıtım Şirketinin Bölge Müdürü Mustafa Erdoğdular yaptığı açıklamada; kışın yaklaştığı bugünlerde doğal gazlı cihazların periyodik bakımlarının tamamlanması gerektiğini hatırlattı ve doğal gazla çalışan kombilerin ve merkezi sistem kazan - brülörlerinin periyodik bakımlarının yaptırılması ve kazanların bağlı olduğu bacaların kontrol ettirilmesi gerektiğini belirterek, cihazların emniyetli ve verimli çalışması bakımından bu konunun önem taşıdığını vurguladı.  

Yapılan açıklamaların devamında Bölge Müdürü Erdoğdular, şu bilgileri verdi;  “Doğal gaz bilindiği üzere ekonomik ve temiz bir yakıttır. Doğal gazın bu özelliklerinden en iyi şekilde yararlanılabilmesi ve emniyetli bir şekilde kullanılabilmesi için doğal gaz sistemlerinin kontrol ve bakımlarının düzgün bir şekilde yaptırılması önem taşımaktadır. Bunun için kazan dairesi bacaları yılda 1 kez kontrol ettirilmeli ve merkezi ısıtma sistemi kazan ve brülörlerin düzenli olarak yıllık periyodik bakımları yetkili servislere yaptırılmalıdır.

Daire içerisinde doğal gaz tesisatı veya cihazlarının bulunduğu yerlerde herhangi bir tadilat yaptırılması gerektiğinde, örneğin; kombi veya ocak için yer değişikliği gerektiğinde veya gaz yakıcı cihazın yenisi ile değiştirilmesi gerektiğinde, mutlaka doğal gaz dağıtım şirketine önceden bilgi verilmeli ve onay almadan hiçbir tadilat yapılmamalıdır. Ocakların bulunduğu mutfak camına monte edilen havalandırma menfezleri, soğuk hava girişi vb. gerekçelerle kesinlikle kapatılmamalıdır. Balkonlar, cam veya PVC gibi malzemelerle kapatıldığı takdirde, doğal gazlı ocakların bulunduğu yere hava girişini sağlayan menfezler işe yaramaz hale geldiğinden; atmosfere doğrudan açık olacak şekilde balkon camına yeniden menfez monte ettirilmesi gerekmektedir.

 

Ortamda herhangi bir gaz kaçağı hissedildiğinde;

•          Paniğe kapılmadan ortam dışına çıkılarak;

•          7x24 saat hizmet veren Alo 187 servisimiz aranmalı,

•          Ekipler gelene kadar doğal gaz vanaları kapatılarak pencereler açılmalı ve havalandırma yapılmalı

•          Herhangi bir kıvılcıma yol açmamak için elektrikli bir butona dokunulmamalı ve ortamda cep telefonu kullanılmamalı, sigara vb. içilmemeli, asansör çalıştırmamalıdır.”

Ayrıca AKSA kurumsal abonelerine gönderilen resmi yazılar ile kazan dairelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hatırlatılmış ve şu uyarılar yapılmıştır:

 

Doğal Gaz Emniyet Sistemlerinin Çalışır Durumda Olduğunun Kontrolü

•Binanın bahçesinde bulunan doğal gaz armatürlerinin kapalı kabin içerisinde muhafaza edilmesi, ancak Ana Kesme Vanasının kilitli olmaması ve gerektiğinde rahat ulaşılabilir durumda olması sağlanmalıdır.

•Doğal gaz tesisatı üzerinde bulunan “solenoid vana” ve acil çıkış kapısı önündeki “ani stop butonu” ile “gaz alarm cihazı” ‘nın işlevini yerine getirip getiremediği en az yılda bir kez kontrol ettirilmelidir.

 

Bina Bahçesinde ve Çevresinde Kazı Yapılması

•Binanın bahçesinde yapılacak herhangi bir kazı çalışmasında 187 Acil İhbar Hattı aranarak AKSA Şanlıurfa Doğal Gaz Dağıtım Şirketine önceden haber verilip, ilgili teknik personelin nezaretinde kazı yapılması, emniyetin sağlanması bakımından zorunludur.

 

Topraklama Tesisatının Kontrolü

•Topraklama tesisatının (kazan, baca ve doğal gaz tesisatı topraklama tesisatının)  işlevini yerine getirip getiremediği hususu yılda en az bir kez kontrol ettirilmeli ve gerektiğinde önlem alınmalıdır. Bu amaçla EMO’ ya (Elektrik Mühendisleri Odasına) müracaat edilerek, topraklama değerinin ölçümü istenmeli ve uygunluğuna dair belge alınmalıdır.  

 

Yetkili Olmayan Kişilerin Sisteme Müdahale Etmelerinin Önlenmesi

•Binanın bahçesinde yer alan doğal gaz servis kutusu ve diğer tesisat armatürlerine yetkisiz kişilerce müdahale edilmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

Gerektiğinde 187 Acil İhbar Hattının Aranması

•Herhangi bir noktadan gaz kokusu hissedildiğinde Acil İhbar 187 Hattı aranmalı ve Ana Kesme Vanası kapatılmalıdır. Gaz kokusu hissedilen yer kapalı ortam ise havalandırılmalı ve ortamda kıvılcım oluşumuna sebebiyet verilmemelidir.

 

Yakıcı Cihazların ve Bacanın Periyodik Bakımları

•Sistemin emniyetli ve verimli çalışmasını sağlamak ve emisyon değerleri kontrol altına alabilmek amacıyla, her kış dönemi öncesinde yılda en az bir kez olmak üzere gaz yakıcı cihazların periyodik bakımları ve baca gazı analizleri yetkili servislere yaptırılmalıdır.

•Bacanın işlevini yerine getirip getirmediği (tıkanıklık vb ihtimaline karşı) periyodik olarak kontrol ettirilmelidir.

 

Kazan Dairesinde Yanıcı ve Yakıcı Madde Bulundurulmaması

•Kazan dairesinde yanıcı ve yakıcı malzemelerin kazan dairesinden uzak tutulması emniyet açısından zorunludur.

 

Doğal Gaz Borularının Boyanması

•Doğal gaz borularının korozyona karşı mukavemetini artırabilmek amacıyla antipas üzeri sarı renk (RAL 2100) boya ile boyanması gerekmektedir.

 

Havalandırma Menfezlerinin Açık Tutulması

•Sistem verimliliğinin ve emniyetinin sağlanması amacıyla alt ve üst havalandırmaların sürekli açık kalması sağlanmalıdır.

 

Tesisat veya Cihaz Tadilat İşlemleri

•Doğal gaz tesisatında kazan-kombinin yer değişikliği gerektiğinde tadilata başlamadan önce AKSA Şanlıurfa Doğal Gaz’a başvurup proje tadilatı yaptırılmalı ve onaylandıktan sonra tadilat işlemine başlanmalıdır.

 

İlgili Personelin Bilgilendirilmesi

•Kazan dairesi ile ilgili personel Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslara gönderilerek gerekli eğitimleri almaları sağlanmalıdır.

Şehrimizde doğal gazın sıcaklığı ile güzel bir kış mevsimi geçmesini dileriz.”

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142