Bugün değişti, yasak geldi!

Bugün değişti, yasak geldi!
banner206

Sağlık Bakanlığı'nca 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' güncellenerek, yeni başlıklar eklendi. Buna göre; güzellik merkezlerinde çalışanlar, cep telefonlarını işleme girmeden ve müşteriyle temas etmeden önce soyunma odalarında bırakacak. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, müşteriler ve çalışanlar mümkünse konuşmayacak, yüksek sesle konuşmaktan kaçınacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ne, 'Covid-19 kapsamında güzellik merkezlerinde alınması gereken önlemler' başlığı eklendi. 'Berber, kuaför ve güzellik salonlarında alınması gereken önlemler' ve 'market ve süpermarketlerde alınması gereken önlemler' ise revize edilerek güncellendi.

'TELEFONLARINI SOYUNMA ODASINDA BIRAKACAKLAR'

Buna göre; güzellik merkezlerinde, kalabalık oluşmasını engellemek için müşteriler randevu ile kabul edilecek. Güzellik merkezine gelirken refakatçi ve çocuk getirilmeyecek. Müşteri tokalaşmadan veya herhangi bir şekilde temas etmeden karşılanacak. İşlemlerde kullanılan aletlerin kişiye özel olması sağlanacak. Kişiye özel alet kullanımı sağlanamadığı durumlarda, her müşteriden sonra kullanılan aletlerin temizliği yapılacak ve ardından sterilize edilecek. Müşteri alanının temizlenmesi, dezenfeksiyonu ve hazırlanması için iki müşteri randevusu arasında 20 dakikalık bir mola verilecek. Çalışanlar cep telefonlarını işleme girmeden ve müşteriyle temas etmeden önce soyunma odalarında bırakacak. İş kıyafetleri günlük değiştirilecek, tekstil kıyafetler en az 60 derecede yıkanacak.

'MÜŞTERİ VE ÇALIŞANLAR KONUŞMAYACAK'

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmayacak, misafir alınmayacak. Damlacık yoluyla bulaşmayı artırdığı için iş yerinde müşteriler ve çalışanlar mümkünse konuşmayacak, yüksek sesle konuşmaktan kaçınacak. İş yerinde satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünleri mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınacak, ortalıkta bırakılmayacak. Fön makinesi mümkün olduğunca kullanılmayacak. Fön makinesi gibi yüksek hava akımı yaratan cihazları kullanırken, düşük hızda, yandaki müşteriyi etkilemeyecek yönde ya da diğer müşterilerden farklı bir alanda kullanılmasına özen gösterilecek.

 

'ÇALIŞANLARIN ELDİVEN KULLANMALARI ÖNERİLMEYECEK'

Market ve süper marketlerde, sorumlu kişi Kovid-19 konusunda soru ve endişelere yanıt verecek bilgiye sahip olacak. Çalışan ve müşteri dahil en az 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınacak. Ürünlerden uygun olanlar daha önceden farklı miktarlarda paketlenip satışa sunulacak. Yalancı güven hissi oluşturarak Kovid-19 bulaşma riskini arttırabileceği için et ve et ürünleri, paketlenmemiş gıda maddeleri ve manav reyonunda çalışan personel haricindeki çalışanların eldiven kullanmaları, önerilmeyecek. Eldiven gıda dışındaki nesnelere değmeyecek. Kasada bulunan ürün bantları günde en az 3 kez tek kullanımlık deterjanlı bez ile silinecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf ŞAHAN
Yusuf ŞAHAN - 1 yıl Önce

Sayın Bakanım Annem Fikriye SÖKMEN Balıklıgöl Devlet hastanesinde 02.06.2020 yatış verdiler Acildekiler Annem Acilde iyidi Eve göndermediler beni bacımı bir gün bir gece uykusuz bıraktılar Uykysuzluğumuzdan faydalanan acildeki doktorlar Annem Fikriye SÖKMENe yatış verdiler 05.06.2020 Cuma günü bacıma doktor izin verdi Annem Fikriye SÖKMENe Yoğurt yedirdi yoğun bakımda Annem çok iyi konuşuyor Bacıma söylemiş kızım benim elimi bağlamışlar hemşireler burdan çok sıkılıyorum kızım demiş bir bıçak makas bul beni elimdeki ipleri kes kuçağına al hemşireler görmeden beni burdan çıkar kaçır Cumartesi 06.06.2020 doktordan ben Oğlu Yusuf ŞAHAN izin aldım Annem için yoğun bakım için doktor bana izin verdi Annem Fikriye SÖKMENin eli bağlı olduğu ve gururlu olduğu için sinirlenip iplere Sinir Kalbe vurmuş Kalp krizi geçirip Annem Vefat etmiştir ŞANLIURFA Balıklıgöl devlet hastanesi nöroji yoğun bakım 2 deki Baş hemşire veya sorumlu hemşire gövenlikçi çağırıp beni zorla yoğun bakımın dışına çıkardı Balıklıgöl doktorlarının ve yoğun bakım hemşirelerin ihmalı var ve Neden Annem Cuma günü iyidi Yataklı servise vermediler neden Eve Taburcu etmediler Bu Doktorlar ve Hemşirelerden Tüm Sorumlulardan Kanuna Hesap versinler Kanun ve Hukuk varsa Adelet Devlet varsa bu Sorumluların Bir insana nasıl kıydılarsa öldürdülerse Kanun önünde Hesap vermeliler

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142