Büyük tehlike kapıda. ..

.

Büyük tehlike kapıda. ..
banner206
 Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, YPG güçlerinin Tel Abyad’daki son Türkmen köyü olan 12 bin nüfuslu Hamam Türkmen’de tehditler sonrası göç nedeniyle kalan bin kişiyi de silah ve tehditle köyden çıkardığını anlattı.  STAR’a konuşan Mustafa, “YPG ve PYD güçleri köyde kalan bin kişiyi okullara toplayıp, ‘ya burayı terk edeceksiniz ya da okulda sizi esir tutarız ve DEAŞ’çı olduğunuzu söyleyip koordinatlarınızı uluslararası koalisyona bildirip bombalatırız’ diye tehdit ettiler. Mallarını ve topraklarını korumak isteyen sivil insanlar köyden çıkmak zorunda kaldı. Uluslararası güçler, PYD ve YPG’yi DEAŞ’e karşı kullandığı için Türkmen’e zulmü görmezden geliyor” dedi.

 Türkiye garantördür

Mustafa, PYD’nin amacının sistematik şekilde bölgenin demografik yapısını değiştirerek bölünmüş Suriye’de oluşan Kürt kantonlarını birleştirip, Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmak olduğunu söyledi. Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu belirten Mustafa, uluslararası koalisyonun işine geldiği gibi davrandığını belirterek şöyle konuştu: “Biz garantör olarak Türkiye’yi görüyoruz. Suriye’deki demografik yapının değişmesi Türkiye sınırları için de büyük tehdittir. Türkmenlerin güvenliği, Türkiye’nin güvenliğidir. YPG-PYD bir terör örgütüdür. Uluslararası toplum terör örgütleri arasında ayrım yapıyor. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Esad rejimi de bunları besliyor.” Uluslararası güçlerin PYD ve YPG’yi, DEAŞ’e karşı kullandığı için Türkmenlere yapılan zulmü görmezden geldiğini belirten Abdurrahman Mustafa, şöyle devam etti:

400 bin Türkmen tehlikede

“Kürtler oluşturdukları kantonları birleştirme peşinde.  İki kanton arasında koridor sağladılar. Asıl tehlike Halep bölgesinde. Cezire kantonu ile Ayn-el Arap’ın birleştirilmesi. Rakka bölgesinde 25 bin, Cerablus’la Afrin arasında 141 Türkmen köyü var, 400 bin insanımız tehlikede. Bu facia olur. Buna dur denilmeli.”

10 bin Türkmeni perişan ettiler

Türkmenlerin, Tel Abyad’ın köy ve beldelerinden tehcirinin devam ettiği ve son iki günde göç ettirilenlerin sayısının 5 bine ulaştığı belirtildi. Eski Tel Abyad Yerel Meclis üyesi Ekrem Dada, yaptığı açıklamada, “Kürt gruplar, Türkmenleri Tel Abyad kırsalındaki köylerden tehcire  devam ediyor. Son iki gün içinde Hammam Türkmen eş-Şimali beldesinden yaklaşık 5  bin kişi göç ettirildi. Bu kişiler önce bir okulda toplandı ve güvenlik gerekçesiyle köylerini terk etmeleri konusunda uyarıldı” dedi.

Tehcir geçen hafta başladı

 Türkmenlere yönelik tehcir kampanyasının geçen hafta Kürt grupların Hammam Türkmen el-Cenubi köyüne girişi ve buradaki sivilleri köyden çıkarması ile başladığına işaret eden Dada, “Bu iki bölgeden tehcir edilenlerin sayısı 10 bine ulaştı” dedi. Dada, bölgeden göç eden Türkmenlerden sadece 130’unun Türkiye’ye ulaşabildiğini, geri kalanların ise Tel Abyad kırsalındaki komşu köylere gittiğini söyledi.

Tehcir uygulanıyor

Türkmen ve Arapları hedef alan tehcir politikası uygulayan Kürt gruplar, son iki günde Tel Abyad’dan yaklaşık 5 bin Türkmen’i göç ettirdi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) tarafından oluşturulan “Gerçekleri Araştırma Komisyonu”, YPG güçlerinin Suriye’de Türkmen ve Arapları hedef alan tehcir politikası uyguladığını belirtti.  Komisyondan yapılan açıklamada, YPG güçlerinin iki hafta önce kontrolünü ele geçirdiği Tel Abyad’da sivillere yönelik tehcir politikası uyguladığının belirlendiği ifade edildi. Son olarak “Hammam Türkmen” beldesinde yaşayan sivillerin tamamının göç ettirildiğine işaret edilen açıklamada, görgü tanıklarının, bölgede boşalan evlere el konulduğunu, duvarlara Arap ve Türkmenler aleyhine ırkçı ifadelerin yazıldığını anlattığı aktarıldı. Açıklamada ayrıca, komisyon olarak bölgede yaşananları yerinde incelemek için Tal Abyad’a girişlerine ve görgü tanıklarının bahsettiği bölgeleri ziyaret etmelerine izin istedikleri ancak bu amaçla birkaç gündür sınırda bekleyen komisyon üyelerine izin verilmediği ifade edildi.

BM’ye inceleme çağrısı

“BM’den derhal Tel Abyad ve çevre köylerine gönderilmek üzere bir heyeti görevlendirmesini ve heyetin burada incelemelerde bulunarak yaşanan hak ihlalleri ile sorumlularını ortaya çıkarmasını talep ediyoruz” ifadesine yer verilen açıklamada, insan hakları kuruluşlarının ve medya mensuplarının bölgeye girişine izin verilmesi çağrısında bulunuldu.

Kilis’te 12 DEAŞ üyesi yakalandı

Genelkurmay Başkanlığı, Kilis’in Elbeyli ilçesinde DAEŞ terör örgütü mensubu 5’i çocuk 12 kişinin yakalandığını bildirdi. Genelkurmay’ın sitesindeki bilgilere göre Hakkari’nin Şemdilli ve Çukurca ilçeleri ile Bingöl’ün Karlıova ve Genç ilçelerinde bölücü terör örgütü mensubu 4 kişi silahsız ve teçhizatsız teslim oldu. Kilis’in Elbeyli ilçesinde, DAEŞ terör örgütü mensubu 5’i çocuk 12 kişi yakalandı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 00:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277