Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor...

Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor...
banner206

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışıyor.  Şanlıurfa ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Şanlıurfa il sınırları içerisinde yer alan Suruç Ovası’ nda tahliye kanallarının açılması, üzerindeki sanat yapıları ile işletme ve bakım yollarının yapılması ve 2. toplulaştırma çalışmalarını muhtevasında bulunduran ‘’Şanlıurfa ve Suruç Ovaları Tahliye Kanalı Açılması ve Sanat Yapıları 1. Kısım’’ inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayarak,  ‘İş kapsamında öncelikli olarak 58 adet köyü kapsayacak şekilde 38000 hektar alanda toplulaştırma çalışmaları yapılacak olup 207 053,81 m uzunluğunda tahliye kanalı açılacak, 6 m ve 4 m genişlikte olmak üzere işletme ve bakım yolları inşaatına başlanacaktır. Tahliye kanallarının açılması ile birlikte 159 adet menfez, 8 adet kavşut yapısı, 43 adet kasis yapısı inşa edilecektir” dedi.

Genel Müdür Yıldız, ayrıca tahliye kanallarının yerleşim yerlerinden geçen kısımlarında tedbir amaçlı 21 230 m tel çit imalatı ve yol geçişleri ile kesiştiği kısımlarında ise 155 m otokorkuluk imalatı yapılacağını söyledi.

Genel Müdür Yıldız, ‘Toplulaştırma çalışmaları kapsamında yapılacak blok ve parselasyon planları ile; aynı hak sahiplerine ait tam veya hisseli, birbirlerine uzak, geometrik şekilleri bozuk, ulaşım imkânları yetersiz olan taşınmazlar bir araya toplanarak yol ve su hatlarına cepheli, geometrik şekilleri düzgün yeni taşınmazlar oluşturulacağının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı;

“Böylelikle üreticilerimiz yeni taşınmazlarına daha kolay ve daha kısa yoldan ulaşacak, gün içerisinde bir parselden bir parsele gitmeden aynı taşınmaz üzerinde çalışma imkânı bulacak ve en az maliyetle üretim yapabilecektir. Tahliye kanallarının açılması ile birlikte ise taban suyu düşürülerek tarım arazilerindeki tuzlanma önlenecek ve tarımsal verimlilik artırılacaktır. Artan tarımsal verim ile birlikte yöre halkı ekonomik değeri yüksek ürünler üretmeye devam edecektir. Ayrıca tahliye kanallarının açılmasıyla yağışlı mevsimlerde yöre çiftçimizi mağdur eden sel ve taşkınların önüne geçilecektir.

‘’Şanlıurfa ve Suruç Ovaları Tahliye Kanalı Açılması ve Sanat Yapıları 1. Kısım İnşaatı’’ işine 02.04.2020 tarihi itibariyle yer teslimi yapılarak başlanmış olup tüm çalışmaların 2022 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142