Cevheri: “GAP, Türkiye’nin milli bir projesidir”

.

Cevheri: “GAP, Türkiye’nin milli bir projesidir”
banner206

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali cevheri, TBMM’de yaptığı konuşmada, GAP’ın devasa potansiyeli ile bölgenin içtimai, iktisadi ve siyasi sigortası olup, sadece bölgenin değil,  Türkiye’nin milli bir projesi olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Milletvekili Sayın Mehmet Ali Cevheri, Kalkınma Bakanlığına bağlı GAP İdaresi ile TUİK Başkanlığı bütçesi üzerinde AK Parti Grubu adına söz alarak bir konuşma yaptı. Sözlerine GAP İdaresi bütçesi ile başlayan Milletvekili Cevheri, “Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sahip olduğu toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine dayalı bir proje olarak planlanan GAP, bugün çok sektörlü, sürdürülebilir insani gelişmeye dayalı,  bölgenin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen ülkemizin ve milletimizin büyük bir eseridir.Merkezinin Şanlıurfa’da olması nedeni ile biz Şanlıurfa’lılar için de GAP ayrı bir onur ve gurur kaynağıdır. Bu güne kadar yapılan yatırımlar la GAP’ın temel yatırımları bir bir tamamlanmış, sadece sulama ve enerjide değil, eğitim, kültür, turizm, sağlık, kentleşme, ulaştırma, toplu konut ve tarımda, tüm bölge illerinde ekonomik olarak büyük aşamalar kat edilmiş,  bölgenin çehresi değişmiştir” dedi.

 

“GAP Bölgesinin enerji üretim değeri, tüketim değerinden daha büyüktür”

GAP bölgesi alan olarak Türkiye coğrafyasının %9.7’sini ve nüfus olarak da Türkiye nüfusunun %10.6’sını teşkil ettiğini belirten Cevheri, “Kısacası GAP bölgesi nüfus ve yüzölçümü olarak Türkiye’nin  %10’na tekabül etmektedir. GAP’ı değerlendirirken ülkemizin en temel ihtiyaçlarından biri olan enerji GAP’ın ana projelerinden biridir. Türkiye genelinde üretilen elektrik enerjisi yılda 23.1 Milyar kWh (kilovatsaat) iken, sadece GAP bölgesinde 11.4 Milyar kWh elektrik enerjisi üretilmektedir.  Yani, GAP bölgesinde üretilen elektrik enerjisi Türkiye’de üretilen elektrik enerjisinin %49.3’ne tekabül etmektedir.  Bölgede üretilen elektrik enerjisinin ülke ekonomisine olan getirisine baktığımızda 2015 Kasım sonu itibarı ile toplamda 412.1 Milyar kWh enerji üretilmiş ve bunu parasal değeri 24.7 Milyar Dolardır” dedi.

Cevheri, “Projeyi  Sulama açısından ele aldığımızda GAP bölgesinde bulunan Fırat ve Dicle’nin su potansiyeli Türkiye’nin %28’ini oluşturmaktadır” diyerek, açıklamasında şunları kaydetti;

“ Yine, Türkiye’de sulanabilir arazilerin %20’si GAP Bölgesinde bulunmaktadır. Bu haliyle GAP Bölgesi, muazzam bir potansiyeli içermektedir.GAP, bugün 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ve 1.8 Milyon ha (hektar) sulanabilecek alanı ile bir çok sektörü içine alan beşeri ve tabii kaynaklara dayalı entegre bir bölgesel kalkınma projesidir.  Bugün GAP kapsamındaki hidroelektrik santrallerinin 13’ü tamamlanmış olup,  %74’ü gerçekleşmiştir. Bitirilen büyük barajlarda 1 Milyon hektar alanı sulayabilecek kadar su depolanmıştır. Bu suyu alana taşıyacak olan sulama kanallarının yapımına öncelik verilmiş ve büyük bir bölümü tamamlanmıştır.

GAP Bölgesinde 474 bin 528 hektar arazinin sulamaya açılmış olması takdire şayan olup, bunun önemli bir miktarı AK Parti hükümetleri döneminde gerçekleşmiştir. Bölgede sulanabilecek araziler noktasında Şanlıurfa ilimiz muazzam bir potansiyele sahiptir.

Sadece Ceylanpınar ilçemizde ki TİGEM’de 1.7 Milyon (dekar) arazi bulunmaktadır.

Suruç ilçemizde dünyanın sayılı uzunluktaki sulama tünelinin devreye girmesi hükümetimiz döneminde gerçekleşmiştir. Şu anda sulanan arazilerin yanında bölgedeki diğer ovalarında tamamının sulamaya başlanması halinde bölge de muazzam bir tarımsal potansiyel oluşacak ve bölge önemli bir tarımsal ihracat merkezi olacaktır.

GAP, bu devasa potansiyeli ile bölgenin içtimai, iktisadi ve siyasi sigortası olup, sadece bölgenin değil,  Türkiye’nin milli bir projesidir.

Konuşmama TUİK Başkanlığı bütçesi ile devam etmek istiyorum.

Cumhuriyet kurulurken ülkenin içinde bulunduğu durumu resmetmek ihtiyacı elzem olduğundan, kurumsal bir yapı ihtiyacı doğmuş ve 25 Nisan 1926 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararname ile Başvekalete bağlı “Merkezi İstatistik Dairesi kurulmuştur.

Bu kurum 1927 yılında yaptığı nüfus sayımının akabinde ziraat ve sanayi sayımlarını da yapmış, evlenme ve fiyat istatistiklerini düzenlenmeye başlamıştır.

Takdir edilir ki, günümüzde gerçekleşen olaylar hakkında doğru kararlar alabilmek ve geleceğe ilişkin plan ve programlar yapabilmek için doğru-güvenilir ve zamanlı istatistiki bilgiler son derece önemlidir.

Ekonomik ve sosyal sorunların çözümü güvenilir istatistiki bilgilerin ışığında alınan kararlar neticesinde mümkün olabilir.

Günümüzde istatistik evrensel bir konuşma dili haline gelmiştir.

Ülkemizin en köklü kuruluşlarından biri olan TUİK "Uluslararası standartlarda, kullanıcı odaklı ve sürdürülebilir bir istatistik sistemi kurmak" vizyonu ile, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üstlendiği görevlerini, ulusal ve uluslararası saygın bir kurum olarak en iyi şekilde yerine getirmeye devam edecektir.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142