Ceylanpınar HDP'de İç Savaş Başladı

30 Mart yerel seçimlerinden sonra Ceylanpınar Belediyesi’ni Ak Parti’ye kaptıran HDP yönetimi, seçimi kaybetme ile ilgili başlattığı soruşturmanın ilk sonucu ilçedeki üst düzey yöneticilerini ihraç etmek oldu.

Ceylanpınar HDP'de İç Savaş Başladı
banner206

2004-2014 yılları arasında 2 dönem boyunca Ceylanpınar Belediyesi’ni yöneten Halkların Demokratik Partisi(HDP), 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde belediyeyi kaybetmesi ile ilgili başlattığı soruşturma gereğince, partiyi iyi yönetemedikleri, seçim çalışmasında başarısız oldukları ve bunun sonucunda belediye yönetimini Ak Parti’ye kaptırdıkları gerekçesiyle eski Belediye Başkanı İsmail Arslan’ın da aralarında bulunduğu Belediye Meclis Üyeleri ile parti yönetiminden bazılarını partiden süresiz ihraç etti.

Edinilen bilgiye göre, 23 kasım Pazar günü HDP 1. Olağan kongresi yapıldı, kongre sonrası kandil’den gelen bazı üst komutanlar tarafından HDP ilçe binasında mahkeme kurarak eski belediye başkanı,belediye meclis üyeleri, HDP  ilçe başkanı ve bir çok partiliyi sorgulayarak mal varlıkları donduruldu.

 

Eski belediye başkanı İsmail arslan’ın yolsuzluk yapmaktan, kendi damadını işe almak, belediye meclis üyeleri çocuklarını, yeğenlerini kadrolu işe koymak, belediye meclis üyeleri Ceylanpınar’ın bir çok bölgesinde arazileri kendi isimlerine geçirmek, su borcu yüzünden vatandaşları icraya vererek 30 mart yerel seçimlerini kaybetmeye sebep oldukları için kandil komutanları eski belediye başkanı İsmail arslan, HDP ilçe başkanı ve yöneticileri partiden süresiz ihraç ettiler.

 

HDP’nin başlattığı soruşturmanın ilk sonucu olarak değerlendirilen ihraç kararından sonra devam eden soruşturmanın da söz konusu kişiler hakkında belediye ve parti yönetiminde oldukları dönem boyunca edindikleri iddia edilen mal varlıkları ile soruşturmanın devam ettiği ve önümüzdeki günlerde bu konuda karar çıkacağı ileri sürüldü. İhraç edilen ve mal varlıkları hakkında soruşturması devam eden yöneticilerin arasında eski Belediye Başkanı İsmail Arslan, eski ilçe başkanı, bazı eski ve şu anda görev yapan belediye meclis üyelerinin olduğu iddia edildi.

 

HDP yönetiminin ihraç kararı aldığı toplantı sonrası ilçe yönetiminde de köklü değişime gidildi. Buna göre; yeni yapılan kongreye tek liste halinde gidildi. 50 delegenin oy kullandığı seçimde HDP İlçe Eş Başkanlığı’na Gülbahar Fidan ve Mehmet Ali Asan getirildi. Yönetime ise Sultan İleri, Abdülkadir Oral, Şeref Atay, Hacı Arak, Halil Çeçen, Serdar Fırathan, Mustafa Dağtekin, Fethul Kaygın, Kazım Kızılkaya seçilirken, yedek yönetime Vahit Tuncer, Mehmet Boz, İzzettin Çağra, Faruk Kılıç ve Mustafa Özkan getirildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2014, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142