DEDAŞ’tan açıklama geldi

 DEDAŞ’tan açıklama geldi
banner206

Havaların soğumasıyla başlayan elektrikteki aşırı tüketim ve israf trafoların patlamasına sebep oluyor. Son iki ayda 500 trafo, sisteme aşırı yüklenme sebebiyle patladı. Yetkililer, sistemin aşırı tüketimi kaldıramadığını ifade ederken, “Bu tüketim israfı yüzünden kesintiler kaçınılmaz” dedi.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) bölgesinde enerjinin israf boyutuna varacak ölçüde kullanılması, bölge illerindeki elektrik şebekesinin verimli kullanılmasını engelliyor. Sadece içerisinde bulunduğumuz kış sezonunda, bugüne kadar dağıtım bölgesindeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta tam 500’e yakın elektrik trafosu ya patladı ya da yanarak kullanılamaz hale geldi. Geçtiğimiz yıl kış aylarında bölgede bin 500 trafo aşırı yüklenme ve israf dolayısıyla patlamış ve kullanılamaz hale gelmişti. Önümüzdeki kış mevsiminde israf ve aşırı tüketimin bu şekilde devam etmesi halinde patlayan trafo sayısının 2 binlere ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

Geçen yıl bin 500 trafo patladı

DEDAŞ bölgesinde yer alan 6 ilde mesken başına düşen elektrik tüketiminin, Türkiye ortalamasının 3 katından da daha fazla olması, tahsilatta ise bunun tam tersinin yaşanması, kayıt dışı kullanım ile birlikte israfın boyutunu açıkça ortaya koyuyor. DEDAŞ yetkilileri de bu gerçekler ışığında, dağıtım bölgesinde yaşanan en büyük sorunlarının israf düzeyine ulaşan aşırı elektrik tüketimi olduğuna dikkat çekiyor. Kayıt dışı kullanımdan kaynaklı olarak elektrik tüketiminde aşırı bir israfın varlığından söz eden yetkililer, sadece geçtiğimiz yıl bu sebeple bölge genelinde bin 500’e yakın trafonun patladığını ifade etti.

 

Şimdiden 500 trafo patladı

DEDAŞ kayıtlarına göre, israfa varan aşırı tüketim nedeniyle trafo patlamaları bu yıl da devam ediyor. Daha soğukların iyiden iyiye kendini hissettirmemesine rağmen dağıtım bölgesi genelinde 500’e yakın trafo ya patlayarak, ya da yanarak devre dışı kaldı. DEDAŞ verilerine göre, ısınmanın elektrikle yapılması ve şebekenin de bunu kaldırmamasından dolayı kış mevsiminde ortalama olarak ayda 500 trafo patlıyor veya aşırı yüklenmeden yanıyor. Bu trafoların değiştirilmesi ise istenmeyen kesintilere neden oluyor. Ortalama bir trafonun 6 bin dolar tutarında olduğu düşünüldüğünde, aşırı tüketim ve israftan kaynaklanan patlamaların, hem bölge halkının enerjisiz kalmasına ve ekstra maliyetlere sebep olduğu ortaya çıkıyor.

 

Tüketim ikiye katlandı

DEDAŞ bölgesindeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’taki elektrik tüketimi, Ekim ayında 27 bin MWH iken, havaların soğuması ile birlikte bundan 1 ay sonra ikiye katlandı. Kasım ayında yapılan ölçümlere göre bölgedeki elektrik tüketimi 54 bin MWH’ye ulaştı. Havaların soğumasına paralel olarak bölge genelindeki elektrik tüketiminin de daha yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor. Bu arada, istenmeyen elektrik kesintilerinin yaşanmaması için de elektrik dağıtım bölgesindeki illerde, ilçe ve köylerde yaşayanların, elektrikle ısınmak yerine odun, kömür veya doğal gaz gibi kaynaklarla ısınmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142