Demir hırsızlığı yapan suç örgütü çökertildi

 Demir hırsızlığı yapan suç örgütü çökertildi
banner206

Osmaniye merkezli Adana, Hatay ve Şanlıurfa'da inşaat demiri hırsızlığı yapan suç örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda örgüt yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı.

Osmaniye Emniyet Müdürlüğü, son zamanlarda Hatay'ın İskenderun ilçesinde faaliyet gösteren bazı demir çelik fabrikalarında meydana gelen "inşaat demiri hırsızlığı" olaylarını fabrikalardan veya satıcı firmalardan demir yüklemesi yaptıktan sonra, daha önceden kiralamış oldukları depoya aracı çekmek sureti ile yük üzerinden belli miktarda demir çaldıkları, tartı farkını kapatmak için araçlarına daha önceden monte ettikleri yedek yakıt depolarına su koydukları, bu şekilde yola çıkarak teslimat yapılacağı yerde tekrar kantara girdiklerinde herhangi bir sorunla karşılaşmadıkları, çaldıkları demirleri satarak haksız menfaat temin eden suç örgütü belirlendi.

Tespit edilen suç örgütüne yönelik Osmaniye merkezli Adana, Hatay ve Şanlıurfa'da belirlenen bir çok ayrı adrese yapılan eş zamanlı operasyon düzenlendi. Aralarında örgüt lideri, yardımcıları ile üyelerinin de bulunduğu toplam 18 şüpheli gözaltına alındı.

Şüpheli şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda, 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet ruhsatsız 7.65.mm çaplı Kırıkkale tabanca, 1 adet faturasız kurusıkı tabanca, 1 adet av tüfeği ve 6136 sayılı sayılı kanun kapsamında bıçak ile silahlara ait çok sayıda fişek ele geçirildi.

Suç örgütünün, Osmaniye'de 4, Hatay'da 2, Şanlıurfa'da 2, Gaziantep, Mardin, Sivas, Bitlis ve Mersin'de 1'er olmak üzere toplam 13 vatandaştan 93 ton inşaat demiri çalarak zarar uğrattıkları anlaşıldı.

Olayla ilgili yakalanan 18 şüpheli şahıs, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte liderlik yapmak, örgüte üye olmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve nitelikli hırsızlık” suçlarından Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142