Develer havaalanına indi

Develer havaalanına indi
banner206

Şanlıurfa’da, bayrama sayılı günler kala besiciler, ellerinde bulunan kurbanlıklarını satabilmek ve otlatmak için atıl durumda olan eski havaalanını kullanıyor. Havaalanında bir zamanlar uçakların indiği pistte otlatılan develer, bayramda kesmek isteyenlere 20 bin liradan satılıyor.

Şanlıurfa’da 2007 yılında GAP Havalimanı'nın faaliyete geçmesi ile kapanan kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Şanlıurfa Havaalanı’nın arazisi kurbanlık deve, inek, keçi ve koyunların mekanı haline geldi. 8 yıldır atıl durumunda olan eski havaalanının pistinde, daha önce sefer yapan uçakların yerini koyun, keçi, inek ve develer aldı.

Yaklaşan bayram öncesi besiciler ellerinde bulunan kurbanlıklarını bu alana getirerek bir yandan müşteri bekliyor, bir yandan da otlatıyor. Hiçbir güvenlik önleminin bulunmadığı alanda tel örgüleri keserek kendilerine patika yol yapan çobanlar, her gün yüzlerce koyun, keçi ve deveden oluşan sürülerini burada otlatıyor.

Eski havaalanı arazisinde kurbanlık deve ve koyunlarını otlatan besicilerden Abdullah Taner, "Kimse olmadığı ve terk edildiği için kurbanlık hayvanlarımızı burada otlatıyoruz ve müşteri bulmaya çalışıyoruz. Kurban bayramı için getirdiğimiz 36 deveyi otlatacağımız alan arıyordum burayı keşfedince bu sorunumuz ortadan kalktı. Kurban için getirdiğimiz develerimizi 15 ile 20 bin lira arasında satıyoruz. Kurban bayramına kadar burada satış yapacağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142