Devlete arsa bağışladı

Devlete arsa bağışladı
banner206

 Şanlıurfa'nın Harran ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, dünyada ve Türkiye'de ilk kez hayata geçecek olan ve şiddet mağduru kadınlar için oluşturulacak örnek köy projesi için 20 dönümlük araziyi devlete bağışladı.

Başkan Özyavuz, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür Ve Turizm Bakanlığı, Kadın Haklarını Koruma Derneği ve Mavi Hilal Vakfı tarafından ortaklaşa yapılacak olan ekolojik kadın köyü projesine, ilçe merkezine 2 kilometre uzakta olan ve yol kenarında bulunan 20 dönümlük arazisini bağışladı. Örnek köye sığınan kadınların el becerileri geliştirilip, meslek sahibi yapılacağını da belirten Başkan Özyavuz, bölge kadınlarının bu projeyi hak ettiğini ifade etti. Dünyada ve Türkiye'de ilk kez böyle bir projenin hayata geçirileceğini anlatan Özyavuz, "Biz kadınları her zaman için ön planda tuttuk, düşündük. Ailede en büyük yük, annelerimizin, kız kardeşlerimizin, bayanlarımızın sırtındadır. Projede sosyal risk taşıyan, ayaklarının üzerinde duramayan, şiddete maruz kalan, genç yaşta okuyamayan kızlarımız için atölyeler kurulacak. Bunların tamamını orada barındıracağız. Tümünü meslek sahibi yapıp, el becerilerini geliştirip, topluma kazandıracağız. Proje kapsamında bu köyde, eğitimciler, psikologlar da bulunacak. Geniş kapsamlı, Türkiye'de ve dünyada bir ilk. İlk kez böyle bir projede uygulanacak. Bizim kadınlarımız bunu hak ettiği için arsa da, 20 dönümlük yani 20 bin metrekarelik arsa da bizim armağanımız olacak. Kadınlar için atölyelerin bulunduğu örnek köyde, yine kadınlar için barınma alanları, organik tarım ve hayvancılık gibi mesleki imkanlar da sunulacak. Kısaca kadınlar için müstakil, güzel örnek bir köy" dedi.

Özyavuz, proje ile başta şiddete maruz kalanlar olmak üzere tüm mağdur kadınların yeniden topluma kazandırılmasının hedeflendiğini ve projenin devamında ise TOKİ ile yapılacak anlaşma ile bu kadınlara ev sahibi olma fırsatı sunulacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, projenin onay ve ihale aşamasında olduğu, işlemlerin tamamlanmasının ardından çalışmalara başlanacağı öğrenildi

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142