Dikkat Sizde Mağdur Olmayın

Şanlıurfa’da son günlerde artan sahte paralarla birlikte vatandaşlar ve esnaf büyük mağduriyetler yaşıyor.

Dikkat Sizde Mağdur Olmayın
banner206

 Her gün geçmesin ki bir sahtekârlık olayı ortaya çıkmasın. Özellikle Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde son haftalarda yoğun bir şekilde ortalıkta dolanansahte paralar vatandaşı ve ilçe esnafı oldukça mağdur ediyor. Piyasadaki sahte paralardan büyük mağduriyet duyan ve iş yapamayacak duruma geldiklerini belirten esnaflar kendilerinin parayı ayırt edemediğinden dolayı dolandırıcıların işlerini daha kolay olduğunu söyledi. 

Suruç’ta tavukçuluk yapan bir esnaf ise 2 gün ara ile iki kere sahte para ile dolandırıldığını söyledi. İlkinde 200 TL ikincisinde ise 2 adet 20’lik kâğıt paralarla dolandırıldığını bunu ancak daha sonra öğrenildiği söyledi.


Öte yandan Suruç’ta bu anlamda mağduriyetlerin büyük ölçüde olduğunu söyleyen vatandaş Ahmet Özberk ise sahte para ile ilgili bölgede artık konuşulduğunu esnafların ve vatandaşların artık birbirine verdikleri paralara güvendiğini söyledi. Orijinal para ile ayırt edilmesi oldukça zor olan sahte paralardan dolayı bir vatandaşa birçok kez denk geldiğini söyledi.

Ülkemizde sık sık gündeme gelen sahte paralar birçok insanı mağdur etmeye devam ediyor. Yırtılan veya deforme olan banknotlar bankalar tarafından değiştirilirken, sahte paralar için aynı durum söz konusu değil.

Sahte paralar fark edildiği gibi imha ediliyor. Elinize sahte banknot geçtiğinde değiştirilmesi söz konusu olmuyor. Bu gibi durumlarla mağdur olmamak için aşağıdaki 10 yöntemle elinizdeki banknotun sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Gerçek bir parada bulunması gereken özellikler:

1. Kâğıt Kalitesi

Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kâğıt kalitesidir. Elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmasına dikkat etmelisiniz.

2. Atatürk Görseli

Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin. Sahte olmayan banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk’ün yer aldığı bir görsel görünecektir.

3. Emniyet Şeridi

Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu emniyet şeritlerinin yer alıp almadığını kontrol edin.

4. Holografik Şerit

Bu şerit banknot tasarımına uygun bazı motiflerden oluşmaktadır. Elinizdeki paraya farklı açılardan baktığınızda bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi gerekir. Parayı farklı açılara çevirdiğinizde dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin de elinizde paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir.

5. Kabartma Baskısı

Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ve banknotun değerini gösteren sayılar da dahil olmak üzere yazılarda kabartma baskı bulunur.

6. Renk Değiştiren Şerit

Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur.

7. Bütünleşik Görüntü

Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir.

8. Mikro Yazı

Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren mikro yazılar yer alır.

9. Ultraviyole ile Görünen Değerler

Gerçek bir paranın UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

10. Görme Engellilere Yönelik

Paranın ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak yazılmış, parmakla dokunulduğunda fark edilebilen noktalar bulunmaktadır.

Bu yazıda sahte paranın nasıl anlaşılacağını ve gerçek parada olması gereken özellikleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan bilgilere göre derledim. Tüm banknotlarda olmasa bile mağduriyet yaşamamanız adına özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerinde olan ve elinize geçen paraların sahte olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142