DSİ, Urfa'ya yapılan dev yatırımları açıkladı...

.

DSİ, Urfa'ya yapılan dev yatırımları açıkladı...
banner206
 Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Şanlıurfa’ya 2003 ile 2015 yılları arasında toplam 4 milyar 229 milyon 849 bin 179 lira yatırım yapıldığı açıklandı.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Şanlıurfa’ya 2003 ile 2015 yılları arasında toplam 4 milyar 229 milyon 849 lira 179 kuruş yatırım yapıldığı açıklandı. 2016 yılında yapılan harcama ile Şanlıurfa iline yapılan toplam yatırım tutarının 4 milyar 249 milyon 991 bin 318 liraya ulaştığı belirtildi.

 

41 Adet sulama tesisi tamamlandı

DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada, Şanlıurfa için çok önemli olan sulama projelerinde 2003 yılından bugüne kadar 41 adet sulama tesisinin tamamlandığını ve tamamlanan tesisler ile toplamda 1 milyon 409 bin 70 dekar alanın sulamaya açıldığını ve böylece çiftçilere yılda 601 milyon lira zirai gelir artışı sağlandığını belirtti.

 

28 Adet Daha Sulama Tesisi Tamamlanacak

DSİ Genel Müdürü Murat Acu konuşmasında,” 2019 yılı sonuna kadar 28 adet sulama tesisi tamamlanacak olup, toplamda 1 milyon 689 bin 300 dekar alan sulamaya açılacaktır. Sulamaya açılacak bu alanlardan yılda 667 milyon 557 bin lira zirai gelir artışı sağlanacaktır "dedi.

 

26 adet sulama İnşaatı devam etmektedir

Şanlıurfa’da 26 adet projenin devam ettiğini ifade eden Genel Müdür Acu,"Şanlıurfa’da inşaatı devam eden 26 adet sulama tesisi ile 1 milyon 881 bin 874 dekar zirai alan su ile buluşacak olup, projelerin tamamlanması ile ülke ekonomisine yıllık 744 milyon lira katkı sağlanacak ve yaklaşık 369 bin kişiye istihdam alanı sağlanacaktır. Diğer taraftan planlama ve proje çalışmaları devam eden sulama projelerinin tamamlanması ile birlikte de ülke ekonomisine yıllık 125 milyon lira katkı ve 40 bin kişiye istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Şanlıurfa başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi, büyük bir tarım potansiyeline sahiptir. Bölgenin geniş toprakları, makineli tarıma elverişlidir ancak tarımda karşılaşılan en önemli sorun, su yetersizliğidir. Sulama projelerinin tamamlanmasıyla sulanabilecek alanlar genişleyecektir. Böylece tarımsal ürün artacak, bazı alanlarda yılda birden fazla ürün alınabilecektir” ifadelerini kullandı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu,‘’İnsan odaklı bir kalkınma projesi olan sulama projeleri bölge halkının daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasını ve diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Projeler, istihdam oluşturarak, gelir düzeyini yükselterek, kentsel ve kırsal merkezlerin hizmet kapasitelerini geliştirerek bölge halkının yaşamını daha şimdiden olumlu yönde etkilemiştir. Sulama projeleri Şanlıurfa ve civar bölgedeki vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlayacaktır. Diğer taraftan bölgede ki gelir düzeyinin artması ile birlikte bölgede kırdan kente göçü asgariye indirecektir “ şeklinde konuştu.

Genel Müdürü Acu,‘’Özellikle GAP Bölgesindeki sulama projeleri tamamlandığında, şimdiye kadar Türkiye’de devlet eliyle gerçekleştirilen sulamaya açılan alana eşit bir alan daha sulu tarıma açılacaktır. Buna bağlı olarak ürün miktarı ve deseninde önemli değişiklikler olacağı hesaplanmıştır. Buğdayda yüzde 90, arpada yüzde 43, pamukta yüzde 600, domateste yüzde 700, mercimekte yüzde 250 ve sebze de ise yüzde 167 oranında artış olacaktır. Sulama öncesi bölgede üretilmeyen soya, yer fıstığı, mısır, ayçiçeği ve fasulye gibi sulamanın getirdiği ikinci ürünler, yağlı tohumlar ve yem bitkileri olarak tarıma dayalı sanayinin gelişmesinin temelini oluşturacaktır” dedi.

DSİ Genel Müdür Murat Acu son olarak, ‘’DSİ olarak yaptığımızı bütün bu çalışmalarda en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen bütün personellerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142