Ekinci, çalışmaları inceledi

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, yapımına kısa süre önce başlanılan ve bitme aşamasına getirilen Organik Semt Pazarında incelemelerde bulundu. Başkan Ekinci,” Organik Semt Pazarımız bölgede bir ilk olma özelliği taşıyor.” Dedi.

Eyyübiye Belediyesi tarafından yapımına kısa süre önce başlanılan ve bitme aşamasına gelen Organik Semt Pazarı, vatandaşlara doğal ürün konusunda hizmet vermeye hazırlanıyor. Eyyübiye Belediyesi’nin girişimleri sonucu hayata geçirilen ve Karacadağ Kalkınma Ajansının da katkılarıyla hazırlanan Organik Semt Pazarının kısa süre önce temeli atılmıştı. Haleplibahçe Mahallesi Kurtuluş Parkı yanında inşaatı devam eden Organik Semt Pazarında incelemelerde bulunan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, ilgililerden devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Toplamda 11 organik büfe ile vatandaşa hizmet edecek olan semt pazarında organik gıda, organik kuruyemiş, organik süt ve süt ürünleri, kozmetik ve organik tekstil kategorileri de yer alacak. Yine proje kapsamında semt pazarında yer alacak işletmecilere Organik Gıda Eğitimleri, Hijyenik Gıda Eğitimleri, Pazarlama Eğitimleri verildi. Organik semt pazarındaki yer tahsisi konusunda da daha önce esnafa çağrı yapılmış ve semt pazarında yer almak isteyen esnaf için Tarım İl Müdürlüğüyle ortaklaşa düzenlenen organizasyonla eğitim sertifikası süreci de tamamlandı.

Alanda devam eden çalışmaları yerinde gören ve ilgililere çalışmaların daha da hız kazanması konusunda talimat veren Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,” inşallah kısa süre içinde bu pazarı bölge halkının hizmetine sunmuş olacağız.” Dedi. Başkan Ekinci açıklamasında şunları söyledi;” ’Organik Semt Pazarı ile ilgili daha önce Karacadağ Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz bir proje var. Bu proje kapsamında hibe aldık. Bizler aldığımız hibe kadar da kendimiz katkıda bulunduk. Şuanda burada gördüğünüz bu tesis ortaya çıkmış oldu. Bitimine çok az bir süre kaldı ve şuanda son rötuşlar yapılır. Dolayısıyla Organik Semt Pazarı kısa bir süre içerisinde halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. Buradaki amacımız da burada özellikle ismine uygun ürünler satışı doğrultusunda halka ulaştırılması konusunda doğru bir yer olmuş olacak. Burada daha önce bu anlamda eğitim alan insanların, bu konuda geçmiş olan insanların rahatlıkla gelip yer kiralayacakları bir alan ve burada bu tarz organik ürün arayan insanlar içinde tek adres burası. Haliyle  tabi başka yerlerde var mı diye sorularda gelebilir akla ama bildiğimiz kadarı ile yoktur. Şuanda bölgede bu bir ilk ve tektir. Dolayısıyla kısa bir süre içerisinde açılışı yapacağımız bu Organik Semt Pazarı’mız il ve ilçe halkımıza ve buradaki esnaflarımıza şimdiden hayırlı kazançlar getirmesini diliyorum. Destek kapsamına alındıktan sonra bizler esnaflarımıza bir duyuru da bulunduk. Burada bir Organik Semt Pazarı yapacağımızı, Organik Semt Pazarı’nda da yapılacak tahsislerin belli bir eğitim sertifikasına sahip olanların seçileceğinin duyurusunu yaptık. Bu kapsamda bizlere başvuru yapanlar oldu. İl müdürlüğümüz, Tarım il müdürlüğümüz aracılığı ile de bu kişilere eğitimler verildi. Bu eğitim sonrasında sertifikayı alarak hak kazanan insanlar arasında kişiler seçilip bu yerlerin bu insanlara tahsisi yapılacak. Burada bu tarz eğitim sertifikasına sahip olan insanlara ve önceden duyurusunu yaparak başvurusu sağlanan veya başvuru yapan insanlara buranın tahsisi yapılmış olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277