Emeklinin borcu siliniyor

 Emeklinin borcu siliniyor
banner206
Borç yapılandırması, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarını da kapsıyor. Böylece bu borçları birikmiş olan emekliler için faiz ve cezalar silinerek, anaparaya taksitlendirme imkanı getirilecek
Meclis'te komisyonda görüşmeleri devam eden torba tasarı, birçok kesimle birlikte emeklilere de müjdeler içeriyor. Bunlardan birisi de çalışan emeklilerden veya kendi işini yapan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile ilgili. Yapılandırılacak borçlar kapsamında bu kesintiler de bulunuyor. Böylece milyonlarca emekliyi zora düşüren SGDP borçlarının, faizleri ve gecikme cezaları silinerek ana para yeniden yapılandırılıp taksite bölünecek. 

36 AY VADE 
Emekliler eğer bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ama emekli kendine ait bir işyeri açarsa, bu kez yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından yapılıyor. Emeklilerin bir çoğu bu faaliyetlerini bildirmediği için Sosyal Güvenlik Kurumu geriye doğru borç çıkartıyor. Bu borçları biriken milyonlarca emekli, şimdi nefes alacak. Çoğu küçük esnaf olan bu emekliler borçlarını 18 taksitte ve iki ayda bir ödemelerle 36 aylık vadeyle ödeyerek kurtulabilecek. 

HİÇ ÖDEMEME DURUMU VAR
Torba Yasa ile yanında iki kişi çalıştıran emeklilerin, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemelerinin kaldırılması da gündemde. Düzenleme yasalaştığında, 200 bine yakın emeklinin yüzde 15 kesintisi ortadan kalkacak. 

SGDP NEDİR?
Emekli olduktan sonra çalışmaya başlayan vatandaşların Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesi gerekiyor. Bu prim bir işyerinde sigortalı olarak çalışan emekliler adına işyeri tarafından ödeniyor. Kendi adına bir işyeri açan emeklilerde durum ise farklı. Bu vatandaşların emekli maaşlarından yüzde 15 oranındaki kesinti direkt olarak yapılıyor. (takvim)
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277