Emniyetten yalanlama geldi

.

Emniyetten yalanlama geldi
banner206

 2014 yılı Nisan ve Ekim ayları arasında 60 yabancı şahsın sınır dışı edilmeyip, IŞİD'e teslim edildiği iddiaları Şanlıurfa Emniyeti’nden yapılan yazılı açıklamayla yalanlandı.

Bazı ulusal televizyon ve gazetelerde Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nün, İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı'nın bilgisi dahilinde Nisan-Ekim 2014 tarihleri arasında 60 yabancı şahsı sınır dışı etmeyip MİT'e verildiği, bu şahısların MİT tarafından terör örgütü IŞİD'e teslim edildiği iddia edilen haberler yayınlanmıştı. Haberler Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamayla yalanlandı.

Açıklamada, “Gerçek dışı haberler yapılarak, ülkemizi terör örgütlerine yardım eden bir ülke konumuna getiren algı çalışmaları dikkat çekmektedir. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak Nisan-Ekim 2014 tarihleri arasında sınır dışı edilmesi gereken 60 değil 82 yabancı uyruklu şahıs hakkında işlem yapılmıştır. Ayrıca habere konu olan J.C.B., T.N., M.B., D E. ve R.M. isimli yabancı uyruklu şahıslar hakkında Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kararıyla 6458 Sayılı kanun kapsamında çalışma başlatılmış, bu şahıslardan T.N. sınır dışı edilmiştir. Diğer şahıslar için yine aynı kanunun 57. Madde 4. Fıkrası kapsamında adrese yerleştirme hükümleri uygulanmıştır. İlimizde bugüne kadar mevzuatlara aykırı olarak Ülkemize giriş yapan 170 yabancı uyruklu şahıs yakalanmış ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün talimatıyla 6458 sayılı Kanununa göre haklarında geri gönderme merkezlerine yerleştirme ve sınır dışı işlemleri yapılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Benzer asılsız haberlerin daha önce de yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bahse konu yalan haberin daha önce 'Türk Rehinelerle Takas Edilen İŞID militanları' başlığıyla 15-16 Ocak 2015 tarihinde de benzer şekilde yapılması, vatan ve millete ihanette sınır tanımayan FETÖ ve bu örgüte yardım ve yataklık eden uzantılarının heybelerinde kullanacağı yalan ve iftiraların bittiğinin göstergesidir. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesi dışında herhangi bir işlemimizin olmadığının kamu güvenliğini tehlikeye sokacak hiçbir işleme müsaade edilmeyeceğinin ve FETÖ, DAEŞ, PKK/KCK, DHKP-C ve benzer tüm terör örgütleriyle Mücadelemizin kararlılıkla devam edeceğinin bilinmesi basına ve kamuoyuna saygıyla arz olunur.”

Açıklamada, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünce DAEŞ'e yönelik sürdürülen çalışmalarda bugüne kadar toplam 36 şahıs yakalandığı, bu şahıslardan 17'sinin tutuklandığı, 17'sinin de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142