Erdoğan açıkladı

.

Erdoğan açıkladı
banner206
Meclis resepsiyonunda gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Şah türbesinin kuşatıldığı iddialarını yalanladı, "Bunların hepsi şu anda uydurma şeyler" dedi.
'Kuşatma iddiası uydurmadır'
Yeni yasama yılı dolayısıyla Meclis'te bir resepsiyon düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından verilen resepsiyonda gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Suriye'de yaşanan gelişmelere değinen Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi'nin IŞİD militanlarınca kuşatıldığı iddiasını yalanladı.

Erdoğan, "Bunların hepsi şu anda uydurma şeyler. Şu anda Süleyman Şah Saygı Türbesi'ne yönelik herhangi bir şeyin olması durumunda Türkiye Cumhuriyeti'nin atacağı adım, tavır bellidir. Bu konuda da hassasiyetimiz zaten korunmaktadır" diye konuştu.

'PARTİLERİN KARARINA YORUM YAPMAM'
Irak ve Suriye tezkeresine CHP'nin "hayır" oyu vereceğine ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti gruplarının kanaatleri üzerinde herhangi bir yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Her grup kendi kanaatini açıklamakta serbesttir. Yarın tezkereyle ilgili gerek hükümetimiz gerek üç tane grubu olan grup kanaatlerini tekrar açıklayacak. Ben de cumhurbaşkanı olarak kanaatimi bugün açıkladım. Zaten kanaatimin hangi istikamette olduğu herhalde bugün yapmış olduğum konuşmadan çok açık, net bellidir.

'TEHDİT ALTINDAYIZ' 
Doğrusu ben bu tezkereyi destekliyorum. Çünkü BM Genel Kurulu'nda da konuşmayı yaptım, burada içinde olduğumuz bir NATO öbür taraftan tehdit altında olan bir ülke konumundayız ve bölgede terör örgütlerinin ne durumda olduğunu görüyoruz. Bunlara karşı bir tavrı bizim ortaya koymamız lazım.

Şu ana kadar da aramızda yaptığımız çalışmalarla belli bir noktaya zaten gelindi. Temenni ederim ki yarın parlamentomuz bu konuda hükümetimizin bu düşünceleri göz önüne alınarak, gönderdiği tezkere göz önüne alınarak bir karar verecektir."

Erdoğan ayrıca, yarın Meclis'teki tezkere oylamasının ardından bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Toplantının Meclis'in kararından sonra yapılacağını vurgulayan Erdoğan, tezkereden sonra ilk adımın ne olacağına ilişkin soru üzerine de, şu anda detayları konuşmanın doğru olmadığını ifade etti.

Tezkerenin oluşturulmasında IŞİD'e karşı kurulan koalisyon temsilcileriyle bir temas olup olmadığına yönelik soruya da Erdoğan, "Şu anda bu konuyla ilgili olarak, benim Genel Kurul'da bazı ülke devlet ve hükümet başkanlarıyla yaptığım görüşmeler var. Başbakanımızın, dışişleri bakanlarımızın yaptığı görüşmeler var. Ama bu görüşmelerin içeriği şu anda konuşulamaz, bunlar daha sonra paylaşılır" yanıtını verdi. 
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 01:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277