Erdoğan talimat verdi! O sistem Meclis'te...

Erdoğan talimat verdi! O sistem Meclis'te...
banner206

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kararlıyız" dediği çoklu baro sistemini öngören düzenleme, AK Parti tarafından TBMM'ye sunuldu. Baro sistemine Şanlıurfa Barosu da karşı çıkan barolar arasında yer almıştı. Hatta Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Abdullah Öncel ve bazı baro başkanları, bu sisteme karşı Ankara’ya yürüyüş yapmıştı.

AK Partili Cahit Özkan, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.Cahit Özkan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:Büyük bir titizlikle hazırladığımız düzenlemenin sonuna geldik.Barolar yeni avukatları mesleğe hazırlayamıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir baroları özellikle avukatların ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yasada belirlenen tanıma hizmet edemiyor."

AVUKAT SAYISININ ARTTIĞI ORTADA"

Avukat sayısının arttığı ortada. Avukat stajının sembolik ve şekli anlamda prosedüre dönüşmesine neden olmuştur.İstanbul, Ankara ve İzmir baro başkanları, üye avukatların yüzde 20 oyla yönetime geldiği görülmektedir.Üye sayısı 5 binden fazla olan illerde birden fazla baro olabilecek.Barolarla ilgili düzenlemeyi yapmak şart olmuştu. 28 maddeden oluşan teklifi Meclis'e sunduk.Son dakika: AK Parti çoklu baro düzenlemesini içeren kanun teklifini TBMM'ye sundu

EKİM 2020'DE YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ PLANLANIYOR

2 bin avukatın bir araya gelerek kuracağı baro, şu anda 72 ilde bulunan barodan daha büyük bir baro olacağı anlama geliyor.2020 yılının Ekim ayında bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi planlanıyor.Her baro Barolar Birliği'nde üç delege ve bir başkanla temsil edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142