Erkmen, Peşmerge için çok sert konuştu

Erkmen, Peşmerge için çok sert konuştu
banner206
HDP İl Başkanı Celalettin Erkmen, Kobani’nin düşme tehlikesi bulunduğunu belirterek, Kobani düştükten sonra gelecek Peşmergeye geçiş vermeyeceklerini söyledi.

Kobani’de gece yaşanan yoğun çatışma ve patlamalarda ölen 6 YPG ve YPJ’linin cenazeleri, ailelerine teslim edildi.

Kobani’de dün gece yaşanan yoğun çatıma ve patlamalarda ölen PYD ve YPJ’lilerin cenazeleri Mürşitpınar sınır kapısında alınarak, otopsi işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Kimlikleri belirlenenler Tuba Karar, Azad Anter, İbrahim Erbay, Vahap Güven, Murat Kaysi ve Yusuf Eker’in cenazeleri, gerçekleştirilen teşhis ve otopsilerin ardından ailelerine teslim edilmeye başlandı. Tamamlanan otopsilerin ardından cenazeler, tabutlara konularak dışarı çıkartıldı. Tabutlar YPG bayrağı ile örtülürken, bekleyenler ise çeşitli sloganlar attı. Dualarla nakil araçlarına bindirilen cenazeler, memleketlerine götürülmek üzere yola çıkartıldı. Cenazeleri almaya gelenler arasında bulunan Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) Şanlıurfa İl Başkanı Celalettin Erkmen, IŞİD’in kimyasal silah kullanıldığını ileri sürdü. Erkmen, “Kürtler av alanı. Her anlamda av alanı. Silahlarını, gücünü ölçüyorlar. Kimyasal da kullanılır, herkes seyirci de kalır. Yapılan otopsi sonuçlarında da şarapnel ve kurşun yaralarından ziyade çok ciddi yanıkların olduğu görülüyor. Bu da kimyasal kullanıldığının işaretidir. Yakıcı bir kimyasal. Kimyasal olduğu açık. Hiç bir darp, kurşun izi yada şarapnel parçası yok. Alabildiğine ciddi ette dökülme ve yanık izleri var” dedi.

 

PEŞMERGE’YE SERT MESAJ

Gazetecilerin sorusu üzerine Peşmergelerin henüz bölgeye ulaşmadığını belirten Erkmen, Kobani’nin düşme tehlikesi bulunduğunu belirterek, acele etmelerini istedi. Kobani düştükten sonra gelecek Peşmergeye geçiş vermeyeceklerini vurgulayan Erkmen, “Peşmergelerin çıktığı ya da Kobani’ye ulaştığı yönünde herhangi bir bilgimiz yok. Bizim beklentimiz bir an önce Kobani’ye gitmeleri. Hava indirmesi mi yaparlar, tünelden mi geçerler, karadan mı geçerler bilmem. Buradaki soylırım karşısında Irak Kürdistan parlamentosunun daha ciddi, daha somut atmasıdır. Nereden geçecek, ne yapacağı bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Birkaç güne kadar geçerse bu ölümlerin önüne geçmiş olur. Sonuç almış olur. Ama geçmezse de 5-10 gün sonra da geçişinin hiçbir anlamı kalmaz. Peşmerge, Kobani’nin düşmesinden sonra gelirse, Onların Kobani’ye geçmesine bu kez, biz müsaade etmeyeceğiz. Gitmesinin bir anlamı da yoktur. Eğer bugün Kobani’ye bir biçimde bu insanlar ulaştırılmıyorsa, oradaki vahşetin duygusunu paylaşmıyorsa, 3-5 gün sonra gelecek yardımı biz kesinlikle engelleyeceğiz, müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2014, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142