Gelecek Partili Kırboğa'dan tepki...

Gelecek Partili Kırboğa'dan tepki...
banner206

Gelecek Partili Şükrü Kırboğa, Ziraat Odalarnın tarım işçileri için yevmiyeleri 52 TL olarak belirlenmesine tepki göstererek , "Mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücret raiçleri adil ve vicdani şekilde yeniden belirlenmelidir" dedi.

Ahmet Davutoğlu önderliğinde kurulan Gelecek Partisi, Parti Kurucular Kurulu Üyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Politikaları Başkan Yardımcısı Şükrü Kırboğa; “Hatay’da, 13 Ziraat Odası Başkanı’nın ve Gaziantep İslâhiye Ziraat Odaları’nın tarım işçileri yevmiye ücretini 52 TL olarak belirlemesi kabul edilebilir değildir.” ifadelerine yer vererek, şu açıklamada bulundu.

Alın terinin karşılığı olarak belirlenen ücretler, 10 saatlik bir çalışma diliminde işçilerin emeğinin mukabili olmaktan çok uzakta, vicdanları rahatsız edecek nitelikte olmuştur.

Yaz sıcağında tarlada çalışan mevsimlik işçilerin rahatsızlanma, hastalık gibi olağanüstü şartlar da gözetildiğinde,hem 06.30’da işe başlayıp 16.30’dan önce işi bırakmaları durumunda yevmiyelerinin kesileceği, hem de yemek verilmemesi kararı kabul edilebilir değildir.

“ASGARİ ÜCRETİN ÇOK ALTINDA”

Günlük 52 TL alan tarım işçisinin, 30 gün dinlenmeksizin çalışması durumunda bile alabileceği aylık toplam ücretin 1560 TL olması, asgari ücretin de çok altında olduğunu göstermektedir.

Üstelik, aylık 782 TL gibi bir ücrete mukabil kendi imkanlarıyla karşılamaları gereken sigorta ücretlerinin de bu yevmiyelerle nasıl karşılanacağı da ayrı bir soru konusudur. Sigorta ücretinin de devletin ayarlayacağı bir fon üzerinden karşılanması hakkaniyete uygun olacaktır.

Hatay ve Gaziantep İslâhiye Ziraat Odaları’nın bu kararları hangi kriterlere göre aldıklarını açıklamaları ve bu kararların iptal edilmesi gerekir.

Daha insani, vicdani ve adil bir fiyat düzenlemesi ile mevsimlik tarım işçilerinin iş ve yaşam koşulları düzeltilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2020, 12:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Eyüboğlu Şanlıurfa Ziraat Odası
Ahmet Eyüboğlu Şanlıurfa Ziraat Odası - 1 yıl Önce

Şanlıurfa Ziraat Odaları 75 lira olarak belirledik

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142