Halis Toprak hayatını kaybetti

.

Halis Toprak hayatını kaybetti
banner206

İş adamı Halis Toprak (78), Fransa'nın Nice şehrinde kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Halis Toprak, 78 yaşında Fransa'nın Nice şehrinde  kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Toprak'ın naaşı bugün Fransa'dan İstanbul'a getirilecek.

Halis Toprak'ın defin süreci, aile üyelerinin alacağı kararın ardından  açıklanacağı belirtildi.

Diyarbakır Lice'de 1938'te doğan sanayici ve iş adamı Halis Toprak, iş  hayatına Adana'da başladı. Toprak, seramik, kağıt, ilaç ve gıda gibi 30'a yakın  sektörde faaliyet gösteren Toprak Holding'i Türk sanayine kazandırdı.

 

HALİS TOPRAK KİMDİR

Lice doğumlu. Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı. İş dünyasında ‘‘Halis Ağa’’ olarak tanınır.

 

İş hayatı

İş hayatına Adana’da başlamıştı. 1977’de İstanbul’da Toprak İnşaat firmasını kurdu. Toprak Holding A.Ş. ise hemen ardından 16 Mayıs 1977’de kuruldu. 1992 yılında ana ortakları Toprak Grubu şirketleri olan Toprakbank kuruldu. Zararı özkaynaklarını aşan, mali bünyesi zayıflayan Toprakbank 2001 sonunda Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alındı. Halis Toprak, 32 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığını 2009’da oğlu Mehmet Toprak’a devretti Aynı yıl Toprak Grubu’nun şirketlerinin tümünün yönetimine TMSF el koydu. Halis Toprak, Toprak Grubuna ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimini, Toprak Grubu'nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na olan borcunun tamamını ödeyerek geri almıştır. Halis Toprak 29 Haziran 2012 tarihinde tekrar Toprak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na gelmiştir. 

 

Özel hayatı

İlk eşi Ayşe Hanım'dan 10 tane çocuğu vardır. 540 milyar lira rekor tazminat ödeyerek boşanmıştır. 1999'da evlendiği ikinci eşi Özlem hanım'dan Turgut adında bir oğlu vardır. On sene evlilikten sonra boşanmıştır. Nazlıcan Tağızade ile (13 Temmuz 1992 doğumlu) yaptığı evlilik kamuoyunun dikkatini çekmiş ve kısa sürede boşanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142