Hilvan'daki Karayolu Sorunu Çözüme Kavuşuyor

Hilvan’da yılan hikâyesine dönen 15 yıllık karayolu sorunu çözülecek mi?

Hilvan'daki Karayolu Sorunu Çözüme Kavuşuyor
banner206

 Hilvan’da yılan hikâyesine dönen 15 yıllık karayolu sorunu çözülecek mi?

 

Daha önce Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılıp bedelleri ödenen ancak fazla kıymet biçilmiş iddiasıyla hak sahiplerinden faiziyle geri istenen paranın faizinin alınmayacağına dair karar TBMM alt komisyonundan geçti.

 

Hilvan - Diyarbakır ile Hilvan - Şanlıurfa Karayolu üzerinde bulunan birçok ev ve işyeri, Karayolları genel Müdürlüğü tarafından yol genişletme çalışmaları sebebiyle 2000 yılından önce kamulaştırılmış ve 2000 yılından sonra da ödemeleri yapılmıştı. Ancak ikinci kez kurulan Kıymet Takdir Komisyonu daha önce takdir edilen bedelin yüksek olduğunu ve fazladan verilen paraların geri ödenmesini kararını almıştı. Bunun üzerine karara itiraz eden hak sahipleri karşılık bulamayınca karayollarına olan borçlarına faiz işledi. Faiziyle birlikte yüksek bir rakama ulaşan borçların ödenebilmesi ve mağdur vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konuyu çözmek için girişimde bulundu.

 

Çelik, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Hilvan’da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmış ve kamulaştırma nedeniyle idarece ödenmiş olan kamulaştırma bedellerinin kesinleşmiş yargı kararı gereği hak sahiplerinden tahsil edilmesi gereken kısımlarının belirli bir süre içerisinde geri ödenmesi halinde işlemiş faizler silinerek sadece anapara tahsil edilecektir dedi.

Hilvan belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, yılların sorununu çözüme kavuşturmak için girişimde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 04:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142