İdam kararlarına tepki

 İdam kararlarına tepki
banner206

Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer darbe karşıtları hakkında verilen idam kararına tepki gösterdi. Coşkun, “Mursi’ye ve Mısır halkına karşı veriline haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi. 

AHMET KEMAL AYHAN
Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer darbe karşıtları hakkında verilen idam kararına tepkiler sürüyor. Ahmet Bahçivan İş Merkezi’nde bir araya gelen Memur Sen üyeleri, basın açıklaması yaparak idam kararlarına tepki gösterdi.

Açıklamaya katılanlar, ellerinde ‘Mursi’ye özgürlük mazlumlara adalet’, ‘Mursi’nin idamı Batı’nın utancı’, ‘İhvan’a selam direnişe devam’ yazılı dövizler tuttu.

Memur Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, yaptığı basın açıklamasında, darbeci mahkemelerin kararlarını protesto etmek için bir araya geldiklerini belirterek, “Mursi’ye ve Mısır halkına karşı veriline haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir” dedi.

 

“Haklı olanları cezalar susturamaz”

“Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez” diyen Coşkun, açıklamasında şunları kaydetti;

“Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz.

Kazanacağız… Zalimlere karşı mazlumlar kazanacak, siyonizmin tetikçisi darbeciler, onuruna sahip çıkan İHVAN’a diz çöktüremeyecek. Mısır’a Ortadoğu’ya özgürlük direnişle gelecek.

Mursi’nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acziyet içine düşenler, bugün Muhammed Mursi’yi, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamazken Batı bu zulme ortak oluyor.

Mısır'daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını,  ilkesel temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını görüyoruz.  Son hukuksuz karar ve Batı’nın sessizliği dünya sisteminin nasıl adaletsiz olduğuna ışık tuttu. Haksız hukuksuz kararlar karşısında sessiz kalan, darbecilere örtülü ve açık destek veren emperyalizmin kanlı yüzünü bir kez daha deşifre etti. Batının sadece kirli yüzü değil doğasındaki küfrü de bir kez daha ortaya çıktı.”

 

“İslami hükümlerle bağdaşmayan bu karar iptal edilsin”

İran, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Körfezin baronları ve tüm Ortadoğu ülkelerinin bu zulme seyirci kalırsa, 3 maymunu oynamaya devam ederse tarihin bunu da affetmeyeceğini sözlerine ekleyen Coşkun, “İnsanlık affetmeyecektir. Vicdanlar affetmeyecektir. Buradan son kararı verecek Mısır müftüsüne sesleniyorum: Ey Müftü! Hukuki, insani, ahlaki ve vicdani olmayan bu kararı onaylama. Darbecilerin suçuna ortak olma. Zulme geçit verme. Aksi halde vicdan azabından kurtulamayacaksın. Vicdan azabından kurtulsan Allah’ın gazabından kurtulamayacaksın. Mahkeme-i Kübra’da hesabını vereceksin. Kararı onaylarsan 800 bine aşkın üyemizle birlikte iki elimiz yakanda olacaktır. İnsanlık öyle ses vermeli ki utanç verici, insanlık dışı, insanlık ayıbı karar kaldırılsın. Hukuki ölçütü olmayan insanlık kriterlerine uymayan, İslami hükümlerle bağdaşmayan bu karar iptal edilsin.

Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammed Mursi'nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır” şeklinde konuştu.

Kalabalık, basın açıklamasının ardından dağıldı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2015, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142