İran'ın lideri bakın müslüman ülkelere ne çağrıda bulundu

İran'ın lideri bakın müslüman ülkelere ne çağrıda bulundu
banner206

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, İslam ülkelerine İsrail’e karşı Hamas’ı silahlandırma çağrısı yaptı. Hamaney, ‘kuduz köpek’ olarak tanımladığı İsrail’in Gazze’de yaptığının ise ‘soykırım’ olduğunu söyledi.

2 MİLYON KİŞİ TOPLANDI

İran’da Ramazan bayramınde dini Lider Hamaney’in kıldırdığı bayram namazı için yaklaşık 2 milyon kişi başkent Tahran’daki Büyük Musalla Camisi’nde toplandı.

AB VE ABD'Yİ ELEŞTİRDİ İSRAİL'E "KUDUZ KÖPEK" DEDİ

Ali HamaneyRamazan Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada,Ab ve ABD'yi de eleştirerek onların bütün çabalarının Filistinli savaşçıların savaşma kapasitelerini düşürmeye yönelik olduğunu söyledi. İsrail ile ilgili ise Hamaney, "Bu kuduz köpek, bu aç gözlü kurt, masum insanlara saldırdı. İnsanlık buna tepki göstermeli. Bu bir soykırımdır, tarihi bir felakettir" dedi.

"FİLİSTİNLİLERİ SİLAHLANDIRIN" ÇAĞRISI

Hamaney, "İsrail gece-gündüz masum insanları öldürüyorken bu kadın, erkek ve çocuklar kendilerini savunmaya çalışıyor. Şimdi Amerikalılar ve Avrupalılar Filistinlilerden silahlarını da teslim etmelerini istiyor ki İsrail onları hiçbir dirençle karşılaşmadan yok etsin. Herkes, kimin imkanı varsa, özellikle İslam dünyasında, Filistinlileri silahlandırmak için ellerinden geleni yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

RUHANİ: TEK YOL MÜSLÜMANLARIN BİRLİĞİ

Bayram mesajı yayımlayan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tüm dünya Müslümanlarının Ramazan bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayımlanan mesajında, "Tüm dünya Müslümanlarının özveri ve arınma bayramı olan Ramazan bayramını tebrik ederim" ifadesini kullanan Ruhani, ayrıca İsrail'in Gazze'deki sivilleri hedef alan ve bayramda dahi sürdürdüğü saldırılarına ilişkin, "Bir taraftan masum Gazze halkının siyonist rejim tarafından vahşice katledildiğine diğer taraftan İslam düşmanlarının İslam ümmeti arasında mili ve mezhebi savaşlarının fitilini ateşlediğine şahit olduğumuz bu günlerde, İranİslam Cumhuriyeti olarak, bölgenin istikrar ve güvenliği için tek yolun bölge Müslümanlarının birlik ve beraberliğinden geçtiğine inanıyoruz. Bu birlik İslami inancın ilkelerine bağlılık ve ahlaki erdemlerin ihya edilmesiyle mümkün olabilir" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2014, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277