IŞİD Kobani'den çekiliyor

IŞİD Kobani'den çekiliyor
banner206
 Kobani'den gelen son dakika haberlere göre hakimiyet peşmerge ve YPG güçlerine geçti ve IŞİD çekilmeye başladı işte Kobani son durum.

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Halep'e bağlı Kobani'deki (Ayn el Arap) çatışmalar, sınır kapısı yakınlarında ve kentin batısında yoğunlaştı. 

Daha önce IŞİD'in elinde bulunan ancak ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının bombalaması sonucu PYD'nin eline geçen Tel Şeir tepesinde konuşlanan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, IŞİD'in mevzilendiği yakın köyleri yoğun ateş altına tuttu. ÖSO'ya ait araçlar sınıra yakın bölgelerde devriye görevi yaptı. 

IŞİD ÇEKİLİYOR MU? 
IŞİD’in 15 Eylül’de Rojava’nın Kobani kantonuna düzenlediği saldırılar 51. gününü geride bıraktı. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin gönderdiği 150 peşmerge ve 200 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesinin geçen hafta Kobani’ye geçerek YPG’ye destek vermesinin ardından, üstünlük Kürt güçlerinin eline geçti.

Kobani’nin doğusundaki Miştenur Tepesi eteklerindeki Kaniye Kurda (Kürt Pınarı) mevkiinde yaklaşık bir aydan bu yana hâkimiyetini koruyan IŞİD’in, sokak sokak geri püskürtüldüğü belirtildi. Peşmergelerin ağır silahlarla IŞİD hedeflerine yönelik bombardımanı ile YPG güçleri ve ÖSO bünyesindeki Burkan el Fırat Operasyon Birliği’nin hücumu karşısında IŞİD’in geri çekilmek zorunda kaldığı ifade edildi.

 

KOBANİ'YE BAKAN TEPELERE ÇEKİLİYORLAR
Batıdaki Tıl Şeir Tepesi ve çevresindeki irili ufaklı 10 kadar köyde bulunan IŞİD varlıklarının köylerin dışına çıktıkları, Kobani’ye yüksekten bakan tepelere doğru çekildikleri bildiriliyor. Zaman zaman yapılan havan atışları nedeniyle yükselen dumanlar, Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de görüldü. 

KOALİSYON IŞİD KONVOYUNU VURDU
ABD öncülüğündeki koalisyonun savaş uçakları, Kobani’ye giden bir IŞİD konvoyunu bombardımanla imha etti.

IŞİD saldırısı altındaki Rojava’nın Kobani bölgesinde YPG savaşçıları ile Peşmerge Güçleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) IŞİD’le savaşı devam ediyor.
Dün gece, Halep’in kuzeyindeki Münbiç ilçesinden Kobani’ye takviye için gelmekte olan bir IŞİD konvoyunun, savaş uçakları tarafından etkili bir şekilde bombalandığını bildirdi.

Kobani’ye çok yaklaşan IŞİD konvoyuna, ağır silahlar kullanan Peşmerge Güçleri’nin de saldırı düzenlediği öğrenildi.

 

24 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜ
Havadan ve karadan yapılan saldırı sonucu 24 örgüt mensubu öldürülürken, çok sayıda örgüt mensubu da yaralandı.

YPG de, Peşmerge Güçleri’nin, Kobani çevresinde IŞİD hedeflerine ciddi zarar verdiğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142