“IŞİD, Urfa’da operasyon yaptı”

 “IŞİD, Urfa’da operasyon yaptı”
banner206

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Irak Şam İslam Devleti'nin Urfa'da Suriyeli bir muhalifi kaçırmak için operasyon düzenlediğini iddia etti.

IŞİD’in Urfa’da Suriyeli bir muhalifi kaçırmak için operasyon yaptığı iddia edildi. Daily Telegraph’ın, “ Türkiye ’nin içinde üst düzey Suriyeli muhalif komutanın kaçırılma girişimi, IŞİD’in bu NATO ülkesinin içinde nispeten dokunulmazlıkla faaliyet gösterdiği izlenimini veriyor” sözleriyle başlayan haberde, “Bu olay, Ankara ’nın, topraklarında cihatçıların faaliyetlerini durdurmak konusunda hazır olup olmadığı yönünde soru işaretlerine neden oluyor” deniyor.

Gazeteden Ruth Sherlock, Yılmaz İbrahim Paşa ve Magdy Samaan’ın haberine göre, Kobani’de IŞİD’le savaşan muhalif gruplardan biri olan Tuvar Rakka’nın lideri Ebu İssa, Urfa’da IŞİD tarafından saldırıya uğradı. Tuvar Rakka’nın sözcüsü Ahmed Abdülkadir’e göre, Ebu İssa ve 20 yaşındaki oğlu Ammar, bir Cuma akşamüstü Urfa merkezde Türk yetkililerle yaptıkları görüşmeden evlerine dönerken arabalarında saldırıya uğradı. Abdülkadir olayı, “IŞİD’in araçlarının önlerindeki yolu kapattığını gören Ebu İssa, en yakın danışmanı olan sürücüye geri dönmesini söyledi, ancak sürücü motoru durdurdu ve militanların onları arabadan çıkarmasına izin verdi. Saat 6 buçuktu” sözleriyle anlattı ve şoförün de militanlarla işbirliği yaptığını söyledi.

 

'Askerlerin varlığı geçmelerini engelledi'

Abdülkadir, Ebu İssa’nın kendilerini kaçırmaya gelen IŞİD’lilerden ikisini yüzleri kapalı olmadığı için tanıdığını belirtirken, militanların daha sonra baba-oğulu çok hızlı bir şekilde Suriye’ye kaçırmaya çalıştığını öne sürdü. Sınırda TSK'nın artan varlığı nedeniyle geçişte zorlandıklarını ifade eden Abdülkadir, operasyonda görevli IŞİD militanlarından birinin vazgeçmesi nedeniyle kaçırma operasyonunun gerçekleşmediğini iddia etti. Gazeteye göre, Ebu İssa kaçırılma girişimi sırasında vuruldu ve militanlar tarafından Cumartesi sabahının erken saatlerinde Urfa’da bir hastaneye bırakıldı. Telegraph, benzer bir olayın grubun içindeki başka bir komutan olan Abo Ayham tarafından da anlatıldığını belirtti.

 

Ebu İssa’nın uzun süredir IŞİD’in hedefleri arasında olduğunu belirten gazete, komutanın ölümünün, Türkiye’de eğitim görecek gruplar arasında bulunan Tuvar Rakka’ya büyük bir darbe olmuş olacağını ifade ediyor.

 

'Kimse rahatlarını kaçırmıyor'

Kaçırma girişiminde bulunan cihatçıların ve arabayı kullanan kişinin tutuklandığı iddia edilirken, tutuklananların Urfa’da faaliyet gösteren birkaç hücreden birine mensup oldukları öne sürüldü. Türkiye’de yaşayan, tutuklanan dört kişiyle eskiden arkadaş olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Suriyeli, “Onları Urfa’da rahat bir şekilde yaşarken gördüm; restoranlarda yemek yiyor ve kafelerde vakit geçiriyorlar. Kimse onların rahatını kaçırmıyor” diyerek militanlarla ilgili bildiklerini anlattı.

Abdülkadir, Türkiye’deki IŞİD’lilerden birkaçını MİT’e bildirdiğini belirtirken, yetkililerden aldığı yanıtı “’Merak etme, onları izliyoruz’ diyorlar, ancak tutuklamıyorlar” sözleriyle özetledi. (radikal)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 17:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 7 yıl Önce

i̇şi̇d',i̇ öldürmeye razıyızzz.. gönüllü gitmek oluyomu

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142