IŞİD yine bayrak astı!...

IŞİD yine bayrak astı!...
banner206
 

Suriye'de Kobani'yi ele geçirmek için saldırılarını artıran IŞİD militanları, geçen hafta ele geçirdiği Türkiye sınırına 250 metre uzaklıktaki Ziyaret Köyü'ne bayraklarını dikti. Köydeki 3 noktaya bayraklarını diken ve zaman zaman YPG güçleri ile çatışan IŞİD militanlarının varlığı, birkaç yüz metre uzaklıktaki Türk komşularını tedirgin ediyor.

10 GÜN ÖNCE SALDIRI BAŞLATTILAR
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesinin karşısındaki Telabyad ile Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus'da kontrolü elinde bulunduran IŞİD militanları, 10 gün önce bu iki ilçenin arasında bulunan PYD hakimiyetindeki Kobani'ye saldırı başlattı. Kobani'yi ele geçirmek için doğu ve batıdan harekete geçen IŞİD militanları güzergah üzerindeki köylere saldırdı. IŞİD'in çatıştığı veya gelişini duyanların köyünü boşaltması ile 160 bini aşkın Suriyeli sınırı geçerek Türkiye'ye geldi.

TÜRKİYE'YE SADECE 250 METRE UZAKLIKTA


IŞİD'in Kobani'nin batısından başlattığı saldırı sırasında güzergah üzerinde bulunanŞanlıurfa'nın Birecik İlçesinin Ziyaret Mahallesi'nin karşısındaki Suriye'nin Ziyaret Köyü'nü de ele geçirdi. IŞİD militanlarının çatışarak ele geçirmesinin ardından köydeki evlere de bayrağını dikti. Türkiye tarafından net şekilde görülen 3 IŞİD bayrağı dalgalanırken, zaman zaman YPG güçlerinin saldırdığı köyde çatışmalar oluyor. Çıkan çatışmalar ve IŞİD militanlarının varlığı, yaklaşık 250 metre uzaklıktaki Ziyaret Mahallesi sakinlerinin tedirgin ediyor. Ziyaret Mahallesi'nde oturanlar IŞİD'in varlığının kendilerinin ürküttüğünü ve sık sık çıkan çatışmalar nedeniyle korktuklarını belirterek, "Sürekli silah sıkıyorlar ve bu durum bizi rahatsız ediyor. Çatışmalar yoğunlaştığında mermiler sınırı aşarak evlerimize, bahçelerimize ulaşıyor. Büyük korku yaşayınca ailece Birecik veya güvenli köylerdeki yakınlarımızın yanına gidiyoruz. Gündüzleri çocuklarımızı korkudan evin dışına çıkaramıyoruz ve biran önce bu çatışmaların son bulmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye sınırına sadece 250 metre mesafedeki IŞİD militanlarının kontrolü ele geçirdiği bölgede güvenlik güçleri de önlemlerini artırdı.


Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2014, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142