'IŞİD'in Kobani'deki ilerleyişi durduruldu'

 'IŞİD'in Kobani'deki ilerleyişi durduruldu'
banner206

Açıklama, IŞİD'e karşı mücadele veren Kürt savaşçılardan geldi.

Irak Şam İslam Devleti örgütünün Kobani'deki ilerleyişi yavaşladı. YPG'ye bağlı güçlerin yaptığı açıklamalara göre, uluslararası koalisyonun Kobani çevresindeki IŞİD güçlerine yönelik hava saldırıları etkili olmaya başladı. Dünden bu yana hava operasyonlarıyla IŞİD mevzileri vurulurken, Kürt savaşçılardan, operasyonların işe yaradığı açıklaması geldi.

Bölgedeki Kürt savaşçılar, hava operasyonlarına geç kalındığını da vurguladılar. IŞİD'in Kobani'ye yönelik 3 haftadır süren saldırılarında en az 400 kişi öldü, 200 bine yakın kişi de sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı. Öte yandan, Kobani çevresindeki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu doğrulayan ABD Dışişleri Bakanlığı, operasyonların süreceğini açıkladı.

 

ABD : OPERASYONLAR SÜRECEK

Kobani çevresindeki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu doğrulayan ABD Dışişleri Bakanlığı da, operasyonların süreceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tankların, ağır silahların ve savaşçıların hedef alındığı saldırıların 'başarılı olduğu' belirtildi.

YPG komutanı Meysa Abdo da BBC'ye yaptığı açıklamada, koalisyon güçlerinin 'en etkili saldırıları gerçekleştirdiğini' söyledi. BBC News'den Güney Yıldız'a konuşan Kobani'deki YPG (Halk Savunma Güçleri) / YPJ ( Kadın Savunma Birlikleri) komuta konseyi üyesi Meysa Abdo, “Koalisyon güçlerinin şimdiye kadarki en etkili hava saldırılarını dün geceden bu yana gerçekleştirdi. Şimdiye kadar böyle etkili bir şekilde vursalardı IŞİD kente yaklaşıp bu düzeyde tahribat yapamazdı” dedi.

 

‘BİZE HEDEF SORUYORLAR’

Kobani'de ağır silahları bulunmadığı için IŞİD'e karşı “hafif silahlarla ve fedai bir ruhla” karşı koymaya çalıştıklarını söyleyen Abdo, Koalisyon güçleriyle ‘sınırlı da olsa koordinasyon içinde olduklarını’ doğruladı: "Bize bazen hedefleri sordukları doğru. Belirli bir irtibat var, fakat yetersiz. Keşif uçakları var fakat biz söylemezsek hangi noktaları vuracaklarını bilmeleri zor."

 

YÜZLERCE CAN KAYBI

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Eylül ortasından bu yana, Kobani'de yarısından fazlası cihatçı militanlar olmak üzere en az 412 kişinin öldüğünü duyuruyor. IŞİD'in Kobani'ye yönelik 3 haftadır süren saldırıları sırasında 200 bine yakın kişi de sınırı geçerek Türkiye 'ye sığındı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142