İşletmelerin dikkatine! Bunu yapmayan yanacak

.

İşletmelerin dikkatine! Bunu yapmayan yanacak
banner206

Şanlıurfa Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Sicil Belgesi almış sanayi işletmelerinin 2016 yılına ait faaliyetleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini, 30 Nisan 2017 tarihi mesai bitimine kadar vermeleri gerektiğini açıkladı. Bunu vermeyenler hakkında para cezası verileceği belirtildi.

Şanlıurfa Bilim, Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi;

Kanunun 8 inci maddesi gereği sanayi işletmesi sahibi hakiki şahıs ise bunlar veya var ise işletme müdürleri, hükmü şahıs olduğu takdirde işletme müdürleri tarafından aşağıda belirtildiği şekilde verilmesi gerekmektedir.

Bakanlığımız web sayfası (sanayi.gov.tr) “e-Hizmetler Bölümü” başlığı altında bulunan “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ” linki kullanılarak 2016 yılı Yıllık İşletme Cetveli bilgileri elektronik ortamda girilir.

Yıllık İşletme Cetveli’ ni süresi içinde vermeyenlere Kanunun 5. ve 9. maddeleri gereği 914,00 (dokuzyüzondört)-TL idari para cezası uygulanır.

 

SANAYİ SİCİL BELGESİ VİZESİ:

Sanayi Sicil Belgesi veriliş tarihi itibariyle iki yılda bir vize edilmektedir. Sanayi işletmeleri; kamu kurum ve kuruluşlar ile olan ilişkilerinde (sanayi aboneliğinden elektrik kullanma, KDV iadesi gibi) sorun yaşamamaları için Sanayi Sicil Belgesi’nin süresi içinde vize yapılması konusunda, gerekli dikkati göstermelidir.

 

SANAYİ İŞLETMELERİNİN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ:

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 4 üncü maddesi gereği, verilen beyannamelerde meydana gelen değişiklikleri (unvan, adres değişikliği, ürün değişikliği veya ilavesi gibi), kapanma ve faaliyete geçme durumlarını 1(bir) ay içinde Müdürlüğümüze bildirmeyenler hakkında, Kanunun 4. ve 9. maddeleri gereği 914,00 (dokuzyüzondört)-TL, Sanayi Sicil Belgesini görevli memura ibraz etmeyenlerin Kanunun 10 ncu Maddesi gereği 457,00 (dörtyüzelliyedi)-TL ve doğru beyanda bulunmayanlara Kanunun 11 inci maddesi gereği 1833,00 (binsekizyüzotuzüç) TL idari para cezası uygulanır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142