Kaya, Urfa'nın sorunlarını Hisarcıklıoğlu'na iletti

Kaya, Urfa'nın sorunlarını Hisarcıklıoğlu'na iletti
banner206

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yönettiği, Doğu ve Güneydoğu Oda ve Borsa Başkanlarının bir araya geldiği toplantıya katıldı.

Bölgesel sorunların ve yerel piyasaların istişare edildiği toplantıda Şanlıurfalı esnaf, tüccar ve üreticinin talepleri de sıralandı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, dijital ortamda yapılan toplantıda söz alarak virüs nedeniyle ihracat yapan tekstil şirketlerinin siparişleri durdurmasına bağlı olarak pamuk fiyatlarının düştüğünü ve bu nedenle destekleme ücretlerinin acilen arttırılması ve bunun çiftçiye hemen ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Lisanslı pamuk depolarının mevzuatının pamuk üreticisi ve çırçır işletmeleri için lisanslı depo desteğinden yararlanamama noktasında olumsuzluk yarattığını ve yenilenmesi gerektiğini belirten Kaya, Urfalı fıstık üreticisinin sorunlarına da dikkat çekti.

Şanlıurfa Ticaret Borsası bünyesinde kurulacak olan yetkili sınıflandırıcı laboratuvar çalışmaları ve proje başvurusu yapılan Fıstık Lisanslı Depo çalışmaları için ilgili Bakanlıkların desteğini talep eden Kaya, bu girişimlerin ve Şanlıurfa’nın üretiminde lider olduğu fıstığın il genelindeki ticari hacmini de arttıracağını dile getirdi.

Toplantı sırasında ilimiz için stratejik öneme sahip ürünler olan fıstık ve pamuk için üreticiye destek talep eden Başkan Kaya, konu ile ilgili bir değerlendirmesinde " Bu toplantıyla Şanlıurfa ekonomisinin ihtiyaçlarını ve üyelerimizin talep, öneri ve sıkıntılarını TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na bir kez daha aktarma fırsatı yakaladık. TOBB bünyesinde yaptığımız çalışmalar ve Borsamızın projeleri hem bölgesel olarak hem de Şanlıurfa özelinde piyasaları hareketlendirecektir.’’ diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142