Kobani'de çatışmalar şiddetleniyor

 Kobani'de çatışmalar şiddetleniyor
banner206

Amerika'nın PYD'ye havadan silah ve tıbbi yardım yapmasının ardından Kobani’de IŞİD’le ile PYD güçleri arasındaki çatışmalar Mürşitpınar yakınlarında Salı sabahı yeniden şiddetlendi.

Bölgedeki Al Jazeera Türk muhabiri Burhan Ekinci, Kobani’nin doğu girişinden dumanlar yükseldiğini aktardı. Ekinci, Türkiye tarafından Kobani’ye gece boyunca herhangi bir konvoy geçişinin de olmadığını bildirdi.

Amerika yanlış yere düşen paketleri imha etti

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD savaş uçaklarının Kobani’de IŞİD’e karşı savaşan YPG’ye havadan attıkları ve yanlış bölgelere düşen bazı silah ve tıbbi malzemeleri, IŞİD’in eline düşmesini engellemek için vurarak imha ettiğini açıkladı.

CENTCOM,  yanlışlıkla atılan yardımlar arasında hafif silahlar, mühimmat ve tıbbi malzemelerin bulunduğunu ve IŞİD’in kontrolünde bir noktaya düştüğünü belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: ‘Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Kobani bölgesinde IŞİD’e ait savaş mevzileri ve IŞİD’in eline düşmesini engellemek için yanlış noktaya düşen yardımları hedef alan altı hava saldırısı gerçekleştirildi.’

CENTCOM, bunun dışında YPG’ye atılan tüm askeri ve tıbbi yardım paketlerinin doğru yerlere düştüğünü belirtti.

Pazar akşam ABD uçakları, Kobani'yi savunan YPG güçlerine havadan silah, mühimmat ve ilaç yardımı attı. Türk Dışişleri kaynakları, Türkiye topraklarından Kobani'ye silah ve peşmerge geçişinin de pazar akşam itibariyle başladığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, peşmergenin destek için Kobani’ye geçişine yardımcı olduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçişini Türkiye'den kendilerinin talep ettiğini söyledi.

Al Jazeera Türk'ün Irak Kürt bölgesindeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Türkiye üzerinden Rojava’ya gönderilecek güç, Irak Kürt bölgesi peşmergeleri değil, daha önce Suriye’den Irak’a getirilip eğitilenler olacak.

Peşmerge güçleri sözcüsü Cabar Yaver ise Kobani'ye askeri takviyelerine devam etmek istediklerini söyledi ve "O bölgeye havadan veya karadan yedek güçlerimiz göndermek için çabamız ve hazırlığımız var" dedi.

IŞİD'in Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kürt kasabası Kobani'ye yönelik saldırıları 16 Eylül'de başladı. Bir süredir ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri havadan Kobani ve çevresindeki IŞİD hedeflerini vuruyor.

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142