Kobaninin en yetkili ismi konuştu

.

Kobaninin en yetkili ismi konuştu
banner206
DHA ekibi, günlerdir dünya gündeminde ve IŞİD tehdidi altındaki Suriye'nin Kobani bölgesine geçti ve buradaki son durumu görüntüledi.

Yoğun göç dalgasının olduğu, büyük çoğunluğunun Türkiye'ye sığındığı Kobani'de kalanlar ise silahlarla nöbet tutuyor. Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu gruplar, sokaklarda devriyle gezip nöbet tutuyor.

Genelinde sessizliğin hakim olduğu ilçede IŞİD'e karşı büyük bir mücadele verdiklerini ifade eden, aynı zamanda PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in kardeşi olan Kobani Kanton Eş Başkanı Enver Müslim, kendilerinin ağır silahları bulunmadığını söyledi.

En büyük silahlarının direniş inancı olduklarını kaydeden Müslim, Kobani'den göç edenlerin yüzde 60'nın kendi topraklarında savaşmak için Kobani'ye geri döndüğünü ifade etti. Müslim şunları söyledi:

"Kobani düşmeyecek"

"Şu an IŞİD, Kobani'ye 6 kilometre mesafede bulunuyor. Kobani'nin güneyinde büyük bir savaş var. Zaman zaman çok şiddetli çatışmalar devam ediyor. Halkımız gençlerimiz büyük bir savaş veriyorlar. Ne olursa olsun Kobani düşmeyecek. Kobani'de IŞİD çetelerini temizleyeceğiz. 12 gündür yaşanan çatışmalarda yüzlerce IŞİD üyesi öldürüldü. Bazılarını da sağ yakaladık. Bizim ise şu ana kadar 30 da kaybımız var. Birkaç savaşçımızda yaralandı."

"Psikolojik savaş var"

Kobani'de iki ayrı savaş verdiklerini; birinin IŞİD'e karşı, diğerinin ise psikolojik olduğunu anlatan Müslim, "IŞİD Kobani köylerine saldırınca, IŞİD Kobani'yi de ele geçirecek diye bir söylem çıktı. Ondan dolayı insanlardan bir kısmı Kobani'yi terk ederek Türkiye'ye göç etti. Sonra baktı ki Kobani düşmüyor, düşmeyecek diye, Kobani'ye tekrar geri gelmeye başladı. Kobani'den göç edenlerin yüzde 60'ı Kobani'ye tekrar geri döndü. Şimdi Kobani'de büyük bir direniş var. YPG'li savaşçılarımızın morali yerinde, herhangi bir sorun yok. Halk seferberlik halinde IŞİD'e karşı savaşıyor. Kobani'ye Avrupa'dan ve diğer ülkelerden Türkiye'den de insanlar gelip IŞİD'e karşı savaşıyorlar. Kobani ne Rakka'dır, ne Musul'dur, ne Hamma'dır Kobani Kobanidir" diye konuştu.

"Türkler bizim dostumuzdur"

Türkiye'nin, IŞİD ile kendi içinde mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Enver Müslim, şöyle konuştu:

"ABD ile diğer ülkeler IŞİD'e karşı müdahale etsin. Özellikle Türkiye kendi içinde de IŞİD'e müdahale etmeli, yoksa sonra IŞİD başına bela olur. Türkiye'de bazı yöneticiler IŞİD'e destek veriyor. Hastanelerde tedavisi yapılıyor, otellerde yatırılıyor. Silah veriyor bunu da biliyoruz. Bu yanlıştır. Bu yanlıştan vazgeçmeli. IŞİD'de ne ahlak var, ne de onur var. Bunlar yalancı, talancı, hırsızlar. ABD'nin IŞİD mevzilerini vurması bizleri çok mutlu etti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2014, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142