Kritik tarih belli oldu!

Kritik tarih belli oldu!
banner206
 Hapisteki PKK lideri Öcalan'la görüşen heyette yer alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan'ın Mart veya Nisan ayından örgüte silah bırakma çağrısı yapabileceğini açıkladı.

6-8 Ekim'deki Kobani olayları gerekçesiyle duraksayan çözüm süreci görüşmeleri, pazartesi günü HDP'nin İmralı heyetinin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapacağı görüşmelerle yeniden başlıyor.

Görüşme öncesi son durumu DHA muhabirine değerlendiren HDP'nin Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, "Karşılıklı adımlar atılırsa Mart, Nisan gibi çağrı yapılabilir" dedi. Akdoğan'la görüşme vesilesiyle diyalog kanallarının tekrar resmi olarak açılmış olacağını belirterek, "Yarın yapacağımız görüşmede İmralı'ya gidişimiz ile ilgili tarih belli olacak. İmralı ziyareti tahmini olarak önümüzdeki hafta 22-23 Kasım gibi görünüyor" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Buldan, İmralı'ya gidecek heyetin değişip değişmeyeceği sorusuna "Heyetin adaya müzakere heyetine katılacak yeni isimlerle gidip gitmeme konusu da yarınki görüşmede netleşecek. Bunlar yarınki görüşmede masaya yatırılacak. Müzakere heyetinin genişlemesi ve adaya bizim dışımızda kimlerin gideceği yarın netleşecektir" yanıtını verdi.

 

'HER ŞEY ATILACAK ADIMLARA BAĞLI'

Öcalan'ın yapılacak olan müzakerelerin olumlu gitmesi durumunda Mart- Nisan ayında silahların bırakılması konusunda PKK'ya çağrı yapabileceği ile ilgili soru üzerine ise HDP'li Buldan, "Adımların karşılıklı atılması yönünde bir şey var, talep var. Senkronik bir şekilde eş zamanlı hükümette adım atacak, hareket de adım atacak. Karşılıklı bu adımların atılması ile süreç gelişecek. Sayın Öcalan ile son görüşmemizde bu telaffuz edildi. Adımlar karşılıklı olarak atılırsa ve bir düzene girilirse muhtemelen Mart veya Nisan ayı gibi bir çağrı yapılabilir. Ama, her şey atılacak olan adımlara bağlıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142