MHP'nin af teklifi TBMM'de

.

MHP'nin af teklifi TBMM'de
banner206

MHP af teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Milliyetçi Hareket Partisi, "Af teklifini" Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız teklifin detaylarını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce af teklifiyle ilgili görüşünü dile getirmiş, şahıslara karşı suçlarda af yetkisinin devlette olmadığını söylemişti.

Erdoğan, "Şahıslara karşıysa bunu af edecek bu malum mağdurlar. O yetki ancak o ailenin kendisine aittir. Teklif Meclise gelsin, görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız. Ona göre de atılacak adımlar varsa buna göre atarız veya nereye kadar ne kadarı ayrı bir konu bunların üzerinde çalışırız." demişti.

Meclis Başkanı Binali Yıldırım da "MHP’nin bir süreden beri beyanı var. Bunu şimdi teklife dönüştürüyor. TBMM’ye sunacaklar. Bütün kanun teklifleri nasıl işlem görüyorsa bu teklif de aynı şekilde işlem görecektir." diye konuşmuştu.

 

Teklifin ayrıntıları

MHP'li Yıldız, teklifin ayrıntılarını şöyle duyurmuştu:

- Devlet güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, soykırım, nitelikli öldürme, deney suçu ile organ veya doku ticareti, işkence eziyet suçları, terörle mücadele kanunundaki suçlar, Atatürk aleyhine işlenen suçlar, orman kanunundaki suçlar kapsam dışı.

- 19 Mayıs 2018 tarihinden sonra işlenen suçlar kapsam dışı bırakılmıştır.

- 19 Mayıs 2018 tarihi dahil olmak üzere önce işlenen suçlar bakımından çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılması, infazı kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesidir.

- Kanun kapsamındaki suçlardan tutuklu veya hükümlülerini tabi oldukları infaz çekilmesi cezadan 5 yıldır indirilir. İndirimden sonra infazı kalmamışsa hükümlü salıverilir.

- Teklifimiz yasalaşırsa bu düzenlemeden faydalanacak 162 bin 989 kişidir. Bu düzenleme ile bu kadar kişinin hukuksal durumunda önemli bir değişiklik olacaktır.

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142