Obama: IŞİD’e karşı savaşı mutlaka kazanacağız

.

Obama: IŞİD’e karşı savaşı mutlaka kazanacağız
banner206

ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD’e karşı verilen savaşın zorluklarının sürdüğünü ancak bu savaşı mutlaka kazanacaklarını söyledi.

Obama’nın, ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon), yanında Başkan Yardımcısı Joe Biden, Savunma Bakanı Ash Carter ve öteki kurmayları varken yaptığı açıklamaya, Dışişleri Bakanı John Kerry de video konferansı aracılığı ile katıldı. Muhalefette bulunan Cumhuriyetçi Parti’den, IŞİD ile mücadele yöntemleri ve başarı sağlanamaması konusunda sert eleştirilerin hedefi olan Başkan Obama, terör örgütü IŞİD’e karşı verilen savaşta ilerleme sağlandığını ancak bunun daha da hızlanması gerektiğini belirtti. ABD’nin önderlik ettiği uluslararası koalisyonun parçası olarak Fransa, İngiltere, Almanya, Avustralya ve İtalya'nın IŞİD’e karşı savaşta, öncekine göre daha çok destek verdiğini söyledi.

Başka ülkelerin de desteklerini artırmaları gerektiğini anlatan Obama “Bu yüzden Savunma Bakanı Carter’dan Ortadoğu’ya gitmesini ve koalisyon ortaklarımızla bu savaşa daha çok askeri katkı sağlamaları için çalışmasını istedim. Kendisi, bu basın toplantısından hemen sonra yola çıkacak” diye konuştu.

 

IŞİD sivil halkı kalkan olarak kullanıyor

Obama, Paris ve ABD’nin California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki saldırıların ardından IŞİD’e karşı hava saldırılarını artırdıklarını ve bugüne kadar 9 bin saldırı düzenlendiğini belirtti. Obama, en çok hava saldırısının son bir ayda yapıldığını ancak örgüt üyelerinin sivil halkın arasına saklandığını söyledi. Obama, sahadaki güçlerin de örgütle mücadeleyi sürdürdüğünü, ayrıca örgütün birçok liderinin de son aylarda öldürüldüğünü belirtti.

Obama, “IŞİD liderleri saklanamayacak. Onlara mesajımız da çok açık. Bir sonraki siz olacaksınız” dedi.

Örgütün son dönemde toprak kaybettiğini ve yaz boyunca ne Suriye’de ne de Irak'ta hiç bir başarılı saldırıya girişemediğini belirten Obama Suriye'de IŞİD ile mücadele eden Kürt, Arap, Hristiyan, Türkmen yerel güçlerin de son derece başarılı olduklarını dile getirdi. Obama, bu güçlerin yardımıyla, IŞİD militanlarının Türkiye sınırının büyük bölümünden püskürtüldüğünü, sınırın geri kalanının tamamen kapatılması için Türkiye ile çalıştıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142