Öcalan hayatını kaybetti!

Öcalan hayatını kaybetti!
banner206

PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, Erbil’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 

Temmuz ayında felç geçirdiği iddia edilen Osman Öcalan, hayata gözlerini yumdu. Osman Öcalan’ın oğlu Welat Osman yaptığı açıklamada, babasının sağlık durumunun bir süredir kötü olduğunu belirterek geçirdiği beyin felci nedeniyle hareket kabiliyetini ve konuşması yetisini tümden kaybettiğini söylemişti.

OSMAN ÖCALAN KİMDİR?
 

1958 Şanlıurfa doğumlu olan Osman Öcalan, 1978 yılında Libya’da eğitim gördükten sonra terör örgütü PKK’ya katıldı. 1986’da PKK’nın merkez komitesine, 1990’larda ise PKK’nın üst düzey komitesine katılarak PKK’nın fiilen kumandan muavini oldu. Ancak 1992’de iki ana Iraklı Kürt partisiyle (KDP ve KYB) ateşkes anlaşması imzaladıktan sonra PKK tarafından hapsedildi.
1994 yılında bir PKK’lı terörist ile evlenmek için terör örgütünden ayrıldı. Daha sonra tekrar terör örgütü PKK’ya katılan Öcalan, 2004 yılında tekrar terör örgütünden ayrıldı.
Son olarak Öcalan’ın TRT Kurdî’de 2019 İstanbul ara yerel seçimini değerlendirmesi tartışma konusu olmuştu.

TÜRKİYE'YE GETİRMEK İSTİYORLAR

Ağabeyinin ölüm haberini alan Urfa'daki kardeşi Mehmet Öcalan, "Uzun süredir Osman ile görüşmüyorduk. Ölümü nedeniyle üzüntü yaşıyoruz. Kardeşimizin cenazesinin Türkiye'ye getirilmesini bekliyoruz. Avukatlarımız aracılığıyla ağabeyime durum iletilecek ve ondan gelecek habere göre yol haritası çizeceğiz" dediği öğrenildi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142