Öcalan'ın istekleri hayat geçiyor

Öcalan'ın istekleri hayat geçiyor
banner206
HDP'li Buldan ve Baluken'in Adalet Bakanı ile görüşmesinin ardından; İmralı'ya gidiş, Öcalan'a sekreterya, izleme kurulu konularında önemli açıklamalar geldi.

HDP'li Pervin Buldan ve İdris Baluken'in Adalet Bakanı Bozdağ ile görüşmesinin ardından; İmralı'ya gidiş, Öcalan'a sekreterya, izleme kurulu ve hasta tutuklular konularında önemli açıklamalar geldi.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Meclis'teki görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Pervin Buldan, hükümetin hasta tutuklular ile ilgili bir kanun hazırlığında olduğunu belirtti ve bu tutuklularının tahliyesine ilişkin bir düzenleme yapılacağını söyledi.

 

ADALET BAKANI: HASTA HÜKÜMLÜLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA VAR

Bu konuyla ilgili bir açıklama da görüşmenin bitiminde Adalet Bakanı Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, "Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler arasında kendi başına hayatını idame ettiremeyecek derecede hasta olanlarla ilgili bakanlık olarak bizim hazırlığımız var. Hazırlığımız bittiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

                                   

İMRALI'YA GİDİŞE ENGEL YOK

Pervin Buldan, bu haftasonu İmralı'ya gitme taleplerinin olduğunu söyledi, "Sayın Bozdağ, İmralı'ya gidiş konusunda herhangi bir engel olmadığını belirtti, ancak bir tarih vermedi" dedi. Buldan, Ada'ya gidiş için en kısa zamanda kendilerine tarih verileceğini belirtti.

 

"5 MAHMUM SEKRETERLİK YAPACAK"

Buldan, Öcalan'a sekreterya konusunda da, İmralı'da Öcalan'la birlikte kalan 5 mahkumun değiştirileceğini, yerlerine 5 yeni mahkum geleceğini ve bunların da sekreterya görevini yürüteceğini ifade etti. Pervin Buldan, oluşturulması planlanan izleme kurulu için de "15-16 kişiden oluşacak, kısa zamanda hayata geçmesini umuyoruz" dedi.

 

DAVUTOĞLU IRAK ZİYARETİ SONRASINI İŞARET ETTİ

Irak'ın başkenti bu sabah Bağdat'a yapacağı ziyaretten önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetinin İmralı'ya gidiş tarihiyle soruları yanıtladı. Davutoğlu, PKK'nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan ile görüşen heyete yeni bir isim eklenip eklenmeyeceği ve İmralı'ya yeni mahkûmların gideceği tartışmalarıyla ilgili olarak Cuma günü tamamlanacak Bağdat ziyaretini işaret etti:

"Çözüm sürecinin nihai perspektifi olan silahsızlanma da dahil olmak üzere şiddetin terk edilmesi ve demokratik ortamda siyasi hayatın hayata geçirilmesi konusunda da net bir tavır sergilenecek. Ümit ederiz bu tür görüşmeler onun önünü açar. Bağdat dönüşü bu konuda gelişmeler olabilir."

HDP heyeti son olarak Pazartesi günü Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşmüştü. Heyet, "diyalog kanallarını açma" amacıyla yapılan görüşmenin ardından müzakerelerin hızlandırılacağını açıklamıştı.

 

KOBANİ OLAYLARI SONRASI İLİŞKİLER DONDU

2013 yılı Mart ayında başlayan Çözüm Süreci'nde, IŞİD'in Kobani'ye saldırılarının ardından HDP'nin çağrısıyla 6-7 Ekim'de yapılan eylemlerde 40'a yakın kişinin hayatını kaybetmesi ile HDP ile Hükümet arasında diyalog kanalları kapanmıştı.

 

Hükümet ile son olarak Kobani eylemleri ile diyalog kuran HDP, İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşmeye ise en son 21 Ekim tarihinde gitti. Bu görüşmenin ardından hükümet, HDP heyetinin İmralı Adası'na gitmesine izin vermedi.

Heyet, 3 Kasım'da İmralı'ya gitmek için Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulundu, ancak bu talebe yanıt gelmedi. Çözüm sürecinde yükselen tansiyonun düşmesi ise 11 Kasım'da Çözüm Kurulu üyeleri ile HDP heyeti arasında kurulan temas sonrasında oldu.

HDP heyeti, bu görüşmelerin ardından Çözüm Sürecinde kalınan noktadan devam edilmesi konusunda hükümet üyeleri ile ortak karar alındığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142