Okulları için eylem yaptılar

 Okulları için eylem yaptılar
banner206

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, Siverek Anadolu Lisesi öğrencileri okullarının taşınmasını protesto ederek basın açıklaması düzenledi. Hürriyet caddesi üzerindeki Lezgo'nun parkında bir araya gelen lise öğrencileri okullarının şehir merkezinden şehir dışına taşınmasını protesto için bir araya geldi. Burada okullarının taşınmasını istemeyen öğrenciler alkış tutup dövizler açarak seslerini duyurmaya çalıştı.

Öğrenciler adına basın açıklamasını Şeyma Badeci yaptı.Okullarının taşınmasını istemeyen Badece, "Biz, Siverek Anadolu Lisesi öğrencileri olarak okulumuzun taşınma kararını protesto etmek ve sesimizi duyurmak için bir araya geldik. Verilen karar doğru ve haklı bir karar değildir. Biz, sürgüne maruz bırakılıyoruz. Okulumuzun taşınma gerekçesi olarak bize sunulan Cuma İbiş ortaokuluna yer olmaması bizim veya başka bir okulun buradan taşınmasına gerekçe olmamalıdır. Milli eğitim olarak bu soruna başka bir çözüm bulunması gerekirken, biz mağdur ediliyoruz" dedi.

Okullarının fiziki koşullar ve eğitim koşulları açısından Siverek'teki diğer okullara göre çok iyi bir konumda olduğunu anlatan Badece, şunları söyledi:

"Ailelerimiz bizi bu okula göndermelerinde hem eğitim kalitesinin hem de okulun merkezde olmasının büyük önemi var. Maddi durumu yoksul statüsünde olan bir ailenin taşıma ücreti ve kantin harçlığını bir arada verme gibi bir imkanı yoktur. Mutfak masrafından ya da diğer çocuğunun okul harçlığından kesip bizi göndermek zorunda kalacaklardır. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesine göre her öğrencinin özgürce ve eşit koşullarda tercih yapabilmesi gerekmektedir.Biz kimsenin mecbur kaldığı için bir okula gitmesini onaylamıyoruz.Bu soruna hiç kimseyi mağdur etmeden farklı bir çözüm bulunması için milli eğitim müdürlüğüne sesleniyoruz. Biz, okulumuzdan mezun olmak istiyoruz. Biz, kardeşlerimizin ve arkadaşlarımızın mağdur olmasını istemiyoruz."

Basın açıklamasının ardından öğrenciler alkışlı protesto yaparak Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelerek sloganlar atarak oturma eylemi yaptı.

Siverek Anadolu Lisesi öğrencileri adına bir grup öğrenci, okullarının taşınmasını istemediklerini belirten dilekçe ve imzaları Siverek Milli Eğitim Müdürü Ferit Karaoğlu'na teslim etti.

Öğrenciler yaptıkları alkışlı ve oturma eylemini sessiz bir şekilde bitirerek dağıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142