Ölümden döndüler!..

Demirören Haber Ajansı Gaziantep Bölge Müdürü Hasan Kırmızıtaş, bir süredir görev yaptığı savaş bölgesi İdlib'te ölümden döndü.

Ölümden döndüler!..
banner206

Suriye'nin İdlib kentinin kırsal mahalleleri ile kasaba ve köyler, son günlerde Rusya'nın desteklediği rejimin şiddetli hava saldırılarıyla harabeye döndü. Savaş uçakları İdlib’in yanı sıra Hama'nın kuzeyinde kırsaldaki yerleşim yerleriyle, okul ve hastaneleri de hedef alıyor. Öğleden sonra saldırıların yoğunlaşmasının ardından günlerdir İdlib'deki saldırıları görüntüleyerek kamuoyuna ulaştıran Demirören Haber Ajansı (DHA) ekibi de güvenlik sorunu nedeniyle Han Şeyhun'dan İdlib kent merkezine gitmek üzereyken ölümden döndü.

​Suriye rejimi, geçen yıl Temmuz ayında Deraa’da kontrolü sağladıktan sonar muhaliflerin elindeki son şehir merkezi olan ve ele geçirilen yerlerden tahliyeler ile nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’e taarruza geçti. Rejimin hedefindeki İdlib’in kırsalına yönelik geçen yıl Ağustos ayında Rusya desteğiyle başlattığı bombardıman, Eylül ayında Türkiye’nin ara buluculuğu ile Soçi’de varılan mutabakat sayesinde durduruldu. Ancak, aradan geçen süre içerisinde mutabakatı ihlal eden Rusya destekli Esed rejimi, gösterilen tepkiler ile saldırılarını durdurdu.

SALDIRILAR 26 NİSAN'DA YENİDEN BAŞLADI

Karadan saldırıların neredeyse hiç durmadığı İdlib ve Hama kırsalına yönelik bombardıman ise geçen 26 Nisan günü yeniden başladı. Rusya’nın desteğiyle Esed rejimi, İdlib’in güneyi ile Hama’nın kuzeyinde kalan bölgelere savaş uçağı ve helikopterlerle gece gündüz demeden bomba yağdırmaya başladı. Dozu giderek artan saldırılarda onlarca kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı ve binlerce kişi de zorunlu olarak evlerini terk ederek güvenli gördükleri Türkiye sınırına göç etti.

OKUL VE HASTANELER DE HEDEF ALINDI

Esed rejiminin savaş uçakları ile düzenlediği bombardıman, sadece yerleşim alanları ile sınırlı kalmadı. Rejim havadan yaptığı saldırılarda kamu hizmeti verilen okullar ile hastaneleri hedef alarak bombaladı. İdlib ve Hama kırsalındaki okulların büyük bölümü kullanılamaz hale gelirken, hastaneler ile acil medikal müdahalelerin yapıldığı sağlık tesislerine dönüştürülen mağaralar da yerle bir oldu. Kırsal bölgelerde yaşayan siviller, saldırılar nedeniyle sağlık hizmetinden yararlanabilmek için İdlib kent merkezindeki hastanelere gitmek zorunda bırakıldı.

HER YER HARABEYE DÖNDÜ

Her gün onlarca uçağın gece gündüz demeden yüzlerce bomba bıraktığı İdlib kırsalındaki yerleşim yerleri adeta harabeye döndü. Sivillerin zorunlu göç etmek zorunda kaldığı kasaba ve köylerde, her yapıda saldırıların izlerine rastlanıyor. İnsanların nadiren gözüktüğü kasaba ve köylerde geriye enkaz yığınları kaldı.

SALDIRI ALTINDAKİ İDLİB'DE DHA EKİBİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Rusya destekli rejim güçleri tarafından İdlib'e yönelik havadan ve karadan başlatılan bombardıman devam ediyor. Savaş uçakları ile helikopterler bu sabahtan itibaren İdlib'in Han Şeyhun ilçe merkezi ile yakınındaki köylere birbiri ardına bombalar yağdırdı. Çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı saldırıların ardından yüzlerce sivil evlerini terk ederek güvenli olan Maarat Numan ilçesi ile İdlib kent merkezine doğru gitmeye başladı.

Öğleden sonra saldırıların yoğunlaşmasının ardından günlerdir İdlib'deki saldırıları görüntüleyerek kamuoyuna ulaştıran Demirören Haber Ajansı (DHA) ekibi de güvenlik sorunu nedeniyle Han Şeyhun'dan İdlib kent merkezine gitmek üzere sivil savunma ekibi aracıyla yola çıktı. Birkaç kilometre ilerlenmesin ardından DHA ekibinin bulunduğu aracın çok yakını, savaş uçakları tarafından hedef alındı. Büyük gürültüyle meydana gelen patlamanın ardından saldırının yapıldığı arazideki taşlar ile şarapnel parçaları, DHA ekibinin bulunduğu araca isabet etti. Ölümden dönen, sağlık durumları iyi olan DHA ekibi, camları kırılan ve önemli hasar gören araç ile yollarına devam ederek güçlükle Maarat Numar ilçesine ulaştı.

BASIN KONSEYİ'NDEN 'GEÇMİŞ OLSUN' MESAJI

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, saldırı altındaki İdlib'de ölümden dönen Demirören Haber Ajansı (DHA) ekibi için 'geçmiş olsun' mesajı paylaştı. DHA Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişmet'e gönderdiği mesajında Türenç, "Suriye'nin İdlib kentinde Rusya destekli rejim güçlerinin hava saldırısında Demirören Haber Ajansı Ekibi'nin ölümden döndüğünü öğrendik. Sıcak bölgeden tüm dünyaya haber ulaştıran DHA ekibinin aracına şarapnel parçalarının isabet etmesi son derece vahim bir olaydır. Güç koşullarda ölümü göze alıp habercilik yapan meslektaşlarımızın sağlık durumlarının iyi olduğu haberleri sevincimiz olmuştur. Saldırıya uğrayan DHA ekibine ve siz başta olmak üzere tüm DHA çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142