PKK’dan kritik karar

 PKK’dan kritik karar
banner206

PKK'nın gençlik örgütü, çözüm süreci nedeniyle radikal bir adım atarak kitlesel eylemlerde yüz kapatmama, halk otobüsü yakmama kararı aldı.

Kobani eylemlerinin ardından gündeme gelen kamu düzeninin sağlanması konusunda PKK'dan da önemli bir adım geldi. PKK'nın gençlik kolları, çözüm süreci kapsamında devlet heyetiyle görüşen Öcalan'ın kamu düzeni mesajını dikkate aldı ve bazı radikal düzenlemeler yaptı. Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi'nin (YDG-H) de yer aldığı Kürt ‘çatı gençlik yapılanması' Komalên Ciwan (Gençlik Topluluğu) Koordinasyonu, 21-24 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının ardından bu kararları açıkladı.

 

Kepenk kapatmaya son

Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre kitlesel eylemlerde yüz kapatma, kitlenin içerisinden provokasyon girişiminde bulunma, halkın malına ve canına zarar verme, halk otobüslerini yakma, her eylemde kepenk kapattırma gibi eylem tarzlarının reddedildiği ve eylem kırıcılığı olarak değerlendirdiği belirtildi. Bu tür girişimlerde bulunanların ‘sömürgeci güçlerin ajanları' olarak değerlendirileceği açıklandı.

 

Hükümet şart koşmuştu

6-8 Ekim tarihlerindeki Kobani eylemleri sırasında yaşananların ardından hükümet, çözüm sürecinin devamı açısından ‘kamu güvenliğinin sağlanması'nı şart koşmuş, bu konu HDP'li vekillerle hükümet temsilcileri arasında zaman zaman karşılıklı açıklamalarla tartışmaya neden olmuştu.

 

DEMİRTAŞ MOSKOVA'DA AÇIKLADI: 10 gün içinde masaya oturulur

Pazartesi gününden beri Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Müzakerelere on gün içinde başlanabileceği mesajını veren Demirtaş, "2 yıla yakın süredir diyalog süreci devam ediyor. Bunun müzakereye dönmesini bekliyoruz. Tarafların, masada tarafsız bir gözün de müzakereleri tartışmaya başlayacağına dair bir umut taşıyoruz. Hükümet müzakereyi reddetmiyor. Bu müzakerenin bir hafta on gün içinde başlayabileceğini düşünüyor ve bekliyoruz. Tek bir silahın bile patlamayacağı bir ülke özlüyoruz. Müzakereler başlarsa barış umudumuz artacak."

 

HDP'DEN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR: ‘Öcalan Nevruz'da halkı selamlamalı'

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Öcalan'ın serbest kalmasıyla ilgili konuştu: "Umut ediyoruz ve inanıyoruz ki Öcalan, 2015 Nevruz'unda bizleri Diyarbakır meydanında selamlamasıdır. Biz de bunu talep ediyoruz, bunun için mücadele ediyoruz."

 

‘Öcalan'ın öyle bir talebi yok'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise Öcalan'ın kendi pozisyonuyla ilgili bir talebi olmadığını söyledi: "Öcalan'ın çözüm sürecinin başladığı günden bu yana serbest bırakılma eksenli bir talebi olmamıştır. Çalışma koşullarının düzeltilmesi tartışması yapmıştır."

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142