Şanlı ünvanı kutlandı

Şanlı ünvanı kutlandı
banner206
Urfa’nın bağımsızlık mücadelesinde gösterdiği örnek kurtuluş mücadelesi nedeniyle 22 Haziran 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Şanlı’ unvanının verilişinin yıl dönümü konserlerle kutlandı.

30. yıl dönümü dolayısıyla Sabah saatlerinde Şehitlik Anıtına Çelenklerin sunulması ile başlayan tören, günün anlam ve önemine yönelik konuşmalar ve okunan şiirlerle devam etti.

Akşam ise Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığına bağlı bando ekibi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafında Rabia Meydanından düzenlenen sıra gecesi konseri ile sona erdi.

Konsere katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç,  Yüce Meclisimizin Urfa’ya verdiği “Şanlı” unvanı, tarihe geçen bu onurlu direnişin kahramanlarına karşı, saygı ve şükran ifadesi olduğunu ve günün anlam ve önemine ithafen kutlamalar yapıldığını belirterek “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, On İkileri ve Aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle bir kez daha saygı ve rahmetle anıp, Gazilerimize şükranlarımı sunuyor, bu birlik ve beraberliğimizin ve hürriyetimizin her daim devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Bilindiği gibi Kurtuluş Savaşı'nda işgale karşı gösterdikleri kahramanlıkları dolayısıyla Urfa'ya TBMM tarafından 12 Haziran 1984 tarihinde ''Şanlı'' unvanı verilmesi teklifi kabul edilmiş, 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ''3020 sayılı Kanun''la Urfa ilinin adı ''Şanlıurfa'' olarak değiştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142