SGK İL MÜDÜRÜN’DEN AÇIKLAMA

6519 Sayılı Askerlik Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 22 Şubat 2014 tarihli resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 SGK İL MÜDÜRÜN’DEN AÇIKLAMA
banner206

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kaşif Kılıç,“Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya malullük aylığı alanların aylıklarına 100 TL., vefat etmiş olanların aylık bağlanmış dul ve yetimlerine de 100 TL. aylık bağlama oranlarında yansıtılacaktır.” Dedi.

İl Müdürü Kaşif Kılıç, “Ancak bu ödeme;  Makam tazminatı alanlara,  Vazife malullerine,  Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş kadro unvanı esas alınarak aylık bağlanmamış olanlara,  Sosyal Güvenlik Destek Pirimi dahil herhangi bir statüde (Mülga Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) çalışmakta olanlara, Ödenmeyecektir.”  Diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “22/02/2014 tarih ve 28921 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6519 sayılı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 7 nci maddesi ile değişik 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 81 inci maddesi;  “Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolar ve Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya adi malullük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL tutarında ayrıca ödeme yapılır. Bu Kanun hükümlerine göre emekli aylığı bağlanmasından sonra sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlara bu ödeme yapılmaz. Bu ödemeden yararlanma şartlarını kaybedenler en geç bir ay içinde durumu T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne bildirmekle yükümlüdür. Bu durumun ortaya çıktığı tarihi takip eden aybaşından itibaren ödemeye son verilir. Zamanında bildirimde bulunmayanlara yapılan ödemeler kanunî faizi ile birlikte geri alınır. Hizmet sınıfı veya kadro unvanı itibariyle birinci fıkra kapsamına girenlerin 67 nci maddede belirtilen aylığa müstahak dul ve yetimlerinden ek 77 nci madde kapsamına girmeyenler; ikinci fıkradaki şartlar dikkate alınarak, 68 inci maddedeki oranlar üzerinden bu ödemeden yararlandırılır. …” hükmünü amirdir. Söz konusu düzenleme gereğince, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya malullük aylığı alanların aylıklarına 100 TL., vefat etmiş olanların aylık bağlanmış dul ve yetimlerine de 100 TL. aylık bağlama oranlarında yansıtılacaktır. Ancak bu ödeme;  Makam tazminatı alanlara,  Vazife malullerine,  Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş kadro unvanı esas alınarak aylık bağlanmamış olanlara,  Sosyal Güvenlik Destek Pirimi dahil herhangi bir statüde (Mülga Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) çalışmakta olanlara, Ödenmeyecektir. Bu ödemenin ilgililer hakkında uygulanması için Kurumumuzca çalışmalara başlanılmış olup, SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ DAHİL HERHANGİ BİR STATÜDE ÇALIŞMAYANLARIN aşağıda yer alan Beyannameyi imzalayıp Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/Ankara adresine göndermeleri gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi anlamak isteyenler www.sgk.gov.tr duyurular bölümünden bilgi alabilirler. Kamuoyuna duyurulur.” 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142