Siverek’te bulamaç zamanı

 Siverek’te bulamaç zamanı
banner206

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, ilçenin en iyi üzümü olarak bilinen şire üzümünden bulamaç, bastık, asucuk, kesme yapan vatandaşlar kış hazırlığı yapıyor.

İlçede sonbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte bağlardan toplanan şire üzümünü eve getirip birçok işlemden geçiren vatandaşlar, bulamaçtan pestil, sucuk, kesme yapıyor.

Eve getirilen üzümler çuvallara koyulup daha sonra suyu sıkılan üzüm suyu büyük kazanlarda kaynatılarak bulamaç yapılıyor. 2-3 saat kaynatılan şire üzümüne un ve çeşitli maddeler konularak bulamaç haline getiriliyor.

Yapılan bulamaçlardan sucuk, pestil, kesme yapılıyor. Hazır olan bulamaç çarşaflara sürülüp kurumaya bırakılıyor.

Karpuzcu köyünde bulamaç hazırlayan Hasan Bilgiseven, "Bağda topladığımız üzümleri eve getiriyoruz. Bir torbaya koyup basıyoruz. Şiresini çıkarıyoruz, süzüyoruz, kaynatıyoruz. Gece 2-3'te kalkıp bulamaç hazırlıyoruz. Şire üzüm suyunu kazana koyup ateşe veriyoruz. 2-3 saat kaynatıyoruz. Sonra bulamaç meydana geliyor. Bulamacı çarşaflara serip pestil için seriyoruz" açıklamasını yaptı.

Kendi bağlarında üzüm toplayan Cenap Karpuzcu ise, “Bağa geldik üzümleri topladık, üzümleri toplayıp at arabasına yükleyip köye götürdükten sonra çıplak ayakla basıyoruz. Üzümün suyunu çıkardıktan sonra kaynatıyoruz ondan da pekmez, bulamaç ve pestil yapıyoruz. Eskiden üzüm verimleri çok fazlaydı, değişen iklim nedenleriyle bu yıl üzümlerimizin çoğu kurudu üzüm alamamaktayız, bu nedenle devletten yardım bekliyoruz. Üzümlerimiz ilkbahardan beridir kurumuş durumda bu yıl fazla su alamadığı için kurudu üzümler. Devletten yardım bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Melik İren ise, “Sabah evden çıkıyoruz üzüm toplamaya at arabasıyla geliyoruz, üzümleri toplayıp eve götürüyoruz, bastırıyoruz, bastırdıktan sonra bulamaç yapıyoruz. Bulamacı yiyip çarşaflara sarıyoruz” dedi.

Mehmet Karpuzcu ise, “Sabah kalkıp üzüme geliyoruz çocukları alıp üzüm toplayıp eve götürüyoruz. Ondan sonra üzümü basıyoruz, pekmez yapıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142