Suriye'de son durum…

Suriye'de son durum…
banner206

Türkiye'nin ABD ile yapılan mutabakat sonrası Suriye'nin kuzeyinden oluşturmaya çalıştığı güvenli bölge ile ilgili askeri kaynaklar, merak edilen tüm sorulara yanıt verdi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilerin en önemli detaylarından biri 23.000 feet yükseklikten bile teröristlerin ayakkabılarının bile tespit edilebildiğiydi.

Paylaşılan bilgilerde, Türkiye'nin terör örgütü ile örtülü bir anlaşması olduğu iddiaları tamamen gerçek dışı olduğu özellikle belirtildi. Terör örgütü ile hiçbir anlaşmaya girilmediği net bir şekilde ifade edildi. ABD ile koordineli çalışmanın sorunsuz şekilde devam ettiğine de dikkat çekildi.

TERÖRİSTLER NEREYE GİDİYOR?

Askeri kaynaklardan verilen bilgilere göre bölgeyi terk eden teröristler, bu 120 saatlik süreç içerisinde Suriye'nin Haseke şehrine doğru ilerliyor... Şu ana kadar bölgeden 125 araçlık konvoy çıkışı oldu. Tüm bölgede 10-15 bin silahlı terörist olduğu biliniyor. Harekatın ilerlemesi ile terör örgütünün sözde liderlerin bölgeyi anında terk ettiği tespit edildi.

650 DEAŞLI'YI SERBEST BIRAKTILAR

30 bin tır silah yardımı yapıldığı teröristlere 30-35 bin kişilik silahlı gücü donatacak seviyede hafif ağır silah mühimmat aktarımı yapıldığı net rakamlarla ortaya konuldu.. Terör örgütü YPG en az 650 DEAŞ'lıyı serbest bıraktığı da elde edilen bilgiler arasındaydı.

TESLİM OLAN TERÖRİST SAYISI

Operasyon başladığın günden bu yana teslim olan terörist sayısı 40'ı geçti. Yakalanan ve yaralananlar ile birlikte toplam sayının ise 90'ı bulduğu öğrenildi.

TÜRKİYE'NİN ÖNCELİĞİ

Mutabakata göre Türkiye'nin 440 kilometrelik alanda güvenli bölgeye oluşturmak olduğu açıklandı. Türkiye'nin sivilleri hedef aldığı iddialarının tamamen yalan çıktığı tespiti paylaşıldı.

Askeri kaynakların açıklamasında ayrıca; 'Sivil hedefler kesinlikle ateş altına alınmıyor orada tek bir sivil dahi olsa ateş altına alınmıyor. Fakat sivil giyinen teröristler takip ediliyor. Türkiye, M4 kara yolunun güneyi kontrol edilecek şekilde düzen alındığı.' bilgileri de oldukça dikkat çekiciydi.

SURİYE İLE GÖRÜŞME

Türkiye'nin Suriye Savunma Bakanlığı ile görüştüğü iddiaları ise açık bir dille yalanlandı.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TÜNELLERİ

Terör örgütü çok uzun tüneller kurdu. Hudut hattı boyunca mevzi sistemleri yaptıkları tespit edildi. Mevziler Arasında 2 kilometre gibi olanlar var yer altından bağladıkları tüneller var. Şehir içinde ise evden eve tüneller kurdukları tespit edildi.

YARIN 22.00'DA SÜRE DOLUYOR

Askeri kaynaklar bunun yanında; yarın saat 22:00'da terör örgütü unsurlarının bölgeyi boşaltması için verilen sürenin dolduğunu hatırlattılar. Süre dolduktan sonra bölgede kalan terörist unsurlar varsa bunların etkisiz hale getirileceğini de açıkladılar.

120 KM KONTROL ALTINDA

Yapılan açıklamada, şu an 120 kilometrelik alan tamamının TSK'nın kontrolü altında olduğu, tüm teröristlerin görüldüğü fakat verilen süre bitene kadar beklendiği özellikle vurgulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142