Termal tatil köyü kuruluyor!

Termal tatil köyü kuruluyor!
banner206
İstanbul’da 1985 yılından bu yana tekstil sektöründe faaliyet gösteren Hamzalar Tekstil, Diyarbakır'ın kaplıcaları ile ünlü Çermik ilçesine 5 yıldızlı termal tatil köyü kuruyor. 10 etapta tamamlanması planlanan proje, toplam 200 milyon dolara mal olacak.

Proje ile Doğu ve Güneydoğu’nun sosyal yapısının değişeceğini belirten Hamzalar Tekstil firma sahibi Hamza Öner, “300 bin metrekare alanda, 300 devre mülk konutu, AVM, 5 yıldızlı termal kongre oteli, aquapark, kapalı ve açık yüzme havuzları, spa-wellness merkezi, sağlık merkezi, modern termal kaplıca tatil köyü, dinsel merkezi, ekolojik pazarı, etnografya müzesi, kanatlı hayvanat bahçesi, çocuk eğlence merkezi, manzara terasları, restoran, kafe ve spor olanaklarının yer alacağı bir proje hayata geçiriyoruz” dedi.

 Projeyi 2015 yılında tamamlamayı planladıklarını anlatan Öner, “10 etapta tamamlayacağımız projenin ilk etabı 20 milyon dolara mal olacak. Proje tamamlandığında 200 milyon dolarlık bir maliyet çıkacak. Toplamda ise 2 bin kişi istihdam edeceğiz” diye konuştu.

 Yatırım yapmaya 2011 yılında karar verdiklerini ifade eden Öner, 2.5 yıldır bu projeyle uğraştıklarını söyledi. Tesiste turizmle ilgili her türlü aktivitenin yer alacağını dile getiren Hamza Öner, “Ticari olarak güneydoğuyu cazibe merkezi olarak görüyorum. Tabii çözüm süreci bizi daha da çok cesaretlendiriyor. Arsa bizim. Hiçbir teşvik almıyorum. Güneydoğudaki teşvik bana cazip gelmiyor. Turizm potansiyeli daha cazip geliyor” şeklinde konuştu.

 

Yılda 100 bin aile ağırlayacak

Proje tamamlandığında yılda Şanlıurfa başta olmak üzere, Diyabrkır ve tüm Türkiye'den 100 bin aile ağırlamayı planladıklarını aktaran Hamza Öner, “Her aileyi de dört kişi olarak düşündüğümüzde, ortalama ziyaretçi sayımız yıllık 400 bin civarında olacak. Birinci önceliğimiz güneydoğudan ziyaretçi olması yönünde ancak başta Irak olmak üzere, Ortadoğu ülkelerinden de ziyaretçi geleceğini tahmin ediyorum” ifadesini kullandı.  

Temeli atılan ve örnek devre mülkü yapılan termal tatil köyünün ismini Kürtçe’de ‚ ‘benim yuvam’ anlamına gelen ‚ ‘helinanım’dan esinlenerek ‘Helinamım Termal Tatil Köyü’ koyduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142