Ticaret ile uğraşanlar dikkat...

Ticaret ile uğraşanlar dikkat...
banner206

AK Parti’nin Meclis’e verdiği yeni torba kanunda karşılıksız çeklerle ilgili bir düzenleme de yer aldı. Karşılıksız çek verenlere yeniden cezaevine girmemeleri için yüzde 10’unu ödemeleri halinde 26 Haziran’a kadar tanınan süre bir yıl uzatıldı. Düzenleme yaklaşık 330 bin kişiyi ilgilendiriyor.

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu yeni torba kanundan karşılıksız çek nedeniyle yeniden cezaevine girme riski ile karşı karşıya kalan binlerce kişiye müjde çıktı. Torba kanun ile karşılıksız çek verenlere yeniden cezaevine girmemeleri için yüzde 10’unu ödemeleri halinde 26 Haziran’a kadar tanınan süre bir yıl uzatıldı.

Daha önce Meclis’te kabul edilen Çek Kanunu ile karşılıksız çek düzenleme suçundan mahkûm olanların cezaevine girmesini engellemek için cezalarının infazı durdurulmuş ve tahliye tarihinden itibaren çek bedelinin ödenmeyen kısmım alacaklıya belirli koşullar altında ödenmesi öngörülmüştü.

Yasa ile karşılıksız çek nedeniyle cezaevinde bulunan kişi tahliye tarihinden itibaren 3 ay içerisinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini, kalan kısmını ise ikişer ay arayla on beş eşit taksitle ödeme imkanı getirilmişti.

AK Parti milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu yeni torba kanunda, 3 ay içerisinde onda birini ödeme koşulu 1 yıla çıkarıldı. 

Teklifin gerekçesinde, “Böylece borçlunun bu süre içerisinde ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirerek ödeme imkanının güçlendirilmesi ve alacaklının da alacaklarım tahsil imkanı sağlanması amaçlanmaktadır” denildi.

Kaynak Yeniçağ:

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142